Kanada, Iraklı Kürtlerin Askeri Eğitimini Sonlandırıyor

Kanada, Iraklı Kürtlerin Askeri Eğitimini Sonlandırıyor
Haziran 10 02:13 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Kanada özel kuvvetleri, Peşmerge güçleri için eğitim desteğini sona erdiriyor. Savunma dairesi, Ottawa’nın yardımı Ekim ayında askıya almasından sonra Cuma günü onayladı.

Kanada, ABD liderliğindeki Irak ve Suriye’deki IŞİD örgütüne karşı yürütülen uluslararası koalisyonun bir parçası ve yerel güçlerin eğitiminde bulunuyor.

Ulusal Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Özel Harekat Görev Gücü geçmişte Irak güvenlik güçlerinin Kürt birimleriyle işbirliği yaptı” dedi.

Açıklama, Kanada’lı General Jon Vance’in The Globe and Mail’de yaptığı açıklamada IŞİD’e karşı “savaşla ilgili herhangi bir değer olmadığı için peşmerge ile eğitimin sona erdiğini” söyledi.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Irak federal güçleri ve Kürt savaşçıları arasındaki gerginlik nedeniyle Kanada, ülkenin kuzeyindeki askeri yardımlarını askıya aldı.

Daha sonra, IŞİD’in çeşitli bölgelerden çekilmesinin ardından Kanada, Aralık ayı ortasında Aurora gözetleme uçağını geri çağırırken, Irak’a ikinci bir CC-130J Hercules nakliye uçağını göndererek koalisyon lojistiğine verdiği desteği pekiştirdi.

Kanada’nın ayrıca ülkede hava yakıt ikmal uçakları, taktik helikopterleri ve destek personeli bulunuyor.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: