Kasım Süleymani Ve Mucteba Hamaney Irak’ta Neden Buluştu?

Kasım Süleymani Ve Mucteba Hamaney Irak’ta Neden Buluştu?
Haziran 12 20:16 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İran Devrim Muhafızları dış operasyonlar sorumlusu Kasım Süleymani ile İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in oğlu Mucteba Hamaney, Irak’ta bir araya geldi.

İran’ın Irak Büyükelçisinin daveti üzerine elçilik binasında bir araya gelen Süleymani ve Hamaney’in buluşması, oy sandıklarının tartışmalı şekilde yakılmasından sonra gerçekleşti.

İftar yemeğinde bulunan isimler arasında mezhepçi politikalarıyla tanınan eski Başbakan Nuri El Maliki ve Hadi El Amiri de vardı.

Seçimlerde Irak Başbakanlığı için aday olan Hadi El Amiri, 1980 ve 1988 yılları arasında devam eden Irak İran savaşında kendi ülkesine doğru silah doğrultan bir askeri komutan olarak kayıtlı.

İsmini açıklamayan bir kaynak, iftar yemeğinde ayrıca Haşdi Şabi liderlerinin ve de Maliki ve Hadi’nin kurduğu siyasi ittifaktan liderlerin bulunduğunu aktardı.

Irak, 2003 yılındaki ABD işgaliyle Saddam Hüseyin’in devrilmesinin ardından İran destekli liderler tarafından yönetiliyor.

Kaynak, iftar yemeğinde konuşulan ana konunun Irak’ta kurulacak hükumet ve görev alacak unsurların belirlenmesi üzerine geliştiğini bildirdi.

Kasım Süleymani ve Mucteba Hamaney’in fikir önderliğini yaptığı konuşmada Nuri El Maliki liderliğindeki blokun liderliğinde Hadi El Amiri ve Kürtlerin desteğiyle bir hükumet kurulması için taslak belirlendiği kaydedildi.

İranlı liderler, Başbakan Haydar El Abadi’nin de bu koalisyonda yer alması için görüşmelerini sürdürüyor.

Abadi’nin koalisyona katılması halinde mecliste 175 sandalyeye ulaşılabilecek.

Seçimin galibi olarak çıkan Mukteda Sadr’ın koalisyonunda 120 sandalye var. Sadr’ın İran Velayeti Fakihini reddeden açıklamalarının ardından Kasım Süleymani’nin Irak’taki diğer şiilerin güçlendirilmesi için çalışmalar yürüttüğü gözleniyor.

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, seçimin ardından İran Devrim Muhafızları Dış Operasyonlar Kolu Kudüs Güçleri’nin lideri Kasım Süleymani’ye liderliğini yaptığı güçlerin çok yakında Suriye ve Irak’ta dağılacağını söyledi.

Sadr düzenlediği basın toplantısında Kasım Süleymani’ye hitap etti: ‘Velayeti Fakihin Irak’taki ölüm vakti gelmiştir; Önümüzdeki aylarda da Suriye ve Yemen’deki İran’lı paralı askerlerin çöküşüne tanık olacağız.’

Irak’lı siyasetçiler, Mukteda Sadr’ın da ortağı olduğu Sairun hareketinin İran’ın Kasım Süleymani eliyle Irak’ta yürüttüğü planları bozacağına inanıyor.

Kasım Süleymani liderliğindeki Kudüs güçlerinin Sadr’a bağlı şii milislere karşı savaş başlatabileceği değerlendiriliyor.

Sadr’ın tehditlerinin ardından Irak’taki yeşil bölgeye giden Kasım Süleymani daha sonra İran elçiliğini ziyaret etmişti.

Süleymani’nin bu ziyaretleriyle Nuri El Maliki ve şii örgütlerin desteğini almayı hedeflediği belirtiliyor.

Sairun ittifakı Irak’ta Mayıs ayında yapılan seçimlerin lideri olarak çıktı.

Mukteda es-Sadr, Kasım Süleymaniye Irak’ı terk etmesi için 48 saat süre vermişti.

Şii lider Mukteda Sadr, ülkedeki parlamento seçimlerinin ardından günü sosyal medya hesabından Iraklılara mesaj yayınladı.

Mukteda Sadr: “Oylarınız bizim için bir namus ve kendisini yükleneceğimiz bir sorumluluktur.”

Sadr’ın açıklamaları, seçimlerin resmi sonuçlarının dün gece açıklanmasından sonra geldi. Seçimlerin kazananı Sadr taraftarları ve Komünist Parti tarafından kurulan Sairun İttifakı oldu.

Mukteda Sadr, twitter mesajında şöyle devam etti: “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız ve suç Irak’ı başarısızlığa uğratanların üzerinde kalacak.”

Şii Liderin mesajlarından Haydar El Abadi’yi hedef aldığı ve onu reformlarda başarısız olmakla suçladığı anlaşıldı.

Haydar Abadi’nin Nasar İttifakı seçimlerde üçüncü sırayı alırken ilk sıra ise Fatih İttifakının oldu.

329 sandalyeli parlamentoda Sairun Hareketi 55 sandalye kazanırken, Başbakan Haydar İbadi liderliğindeki Nasr Koalisyonu 51 sandalye, Hadi Amiri liderliğindeki Fetih 49, Nuri el-Maliki liderliğindeki Hukuk Devleti Koalisyonu 25 sandalye kazandı.

Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi 28 sandalye, Kosret Resul’un başında olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği 15 sandalye, Ammar Hekim’in lideri olduğu Hikmet Akımı 22 sandalye, İyad Allavi’nin Vataniyye Koalisyonu 22 sandalye, Usame en-Nuceyfi’nin Karar Koalisyonu ise 15 sandalye elde etti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: