Katar Emiri: ABD İle Gelişen İlişkilerden Gurur Duyuyoruz

Katar Emiri: ABD İle Gelişen İlişkilerden Gurur Duyuyoruz
Nisan 10 14:47 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Pentagon’daki toplantıda konuşan Tamim bin Hamad Al Thani ve James Mattis, ülkeleri arasındaki “ilişkilerin gücünü” dile getirdi.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani Katar ile ABD arasındaki ikili ilişkileri övdü ve iki ülke arasında, özellikle de terörle mücadele alanında koordinasyonun önemine dikkat çekti.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ile yaptığı toplantıda konuşan Emir, iki ülke arasındaki ilişkilerin gücünü dile getirdi.

Tamim, Virginia’da ABD Savunma Bakanlığı karargahında yaptığı konuşmada “Biz bu gelişen ilişkiden gurur duyuyoruz” dedi.

Sözlerine “Terörizme karşı birlikte çalışıyoruz ve bu ilişkiyi geliştirmenin yollarını arıyoruz” diyerek devam etti ve Katar’ın 10.000’den fazla ABD askerine ev sahipliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Mattis, Washington ve Doha’nın iki ülke arasındaki askeri işbirliğini artırma yollarını konuştuklarını söyledi.

Tamim, “ABD’yi bölgede uzun süreli bir askeri partner ve dost olarak gördüğümü kesinlikle biliyorsunuz” dedi.

Mattis, “Gelecekte işbirliğimizi güçlendirmek için fırsatları konuşacağımız bu toplantının ivmesini inşa etmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

“Katar’ın bilgi alış verişi ve terörle mücadele çabalarını içeren ABD’nin bölgesel güvenliğe olan bağlılığını desteklemek için burada durmasını istiyorum.”

Katar, Afganistan’da NATO’ya destek vermenin yanı sıra IŞİD’e karşı askeri operasyonlar için kilit destek sağlayan Al Udeid hava üssüne ev sahipliği yapıyor.

Mattis, “Katar’ın Müşterek Hava Harekat Merkezindeki yatırımına ve ordu üssündeki önemli tesisleri genişletme teklifine çok müteşekkiriz” dedi.

Trump’ın Salı günü Tamim ile ABD ve Katar arasındaki “ortak güvenlik ve ekonomik öncelikleri”  ilerletmenin yollarını görüşmek üzere bir araya geleceği belirtildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: