Katolik Rahipler: Bizi Öldürüyorlar

Katolik Rahipler: Bizi Öldürüyorlar
Haziran 14 01:47 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Filipinler’de ayrı saldırılarda üç Katolik rahip öldü, biri ağır yaralandı.

Aralık ayından bu yana üç Katolik rahibin öldürülmesi üzerine ülkede alarm verildiği açıklandı.

Filipinler Katolik Piskoposlar Konferansı’nın (CBCP) sözcüsü Fr Jerome Secillano’nun yaptığı röportajda “Öldürmek bir şiddet biçimidir. Şiddetin toplumumuza nüfuz etmesini istemiyoruz. Şiddet içermeyen bir toplum istiyoruz. Vatandaşlarımızın özgürce dolaşmalarını istiyoruz” dedi.

Richmond Nilo, kuzeydeki Nueva Ecija eyaletinde Pazar günü kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından öldürülen Katolik din adamlarının en son üyesiydi.

Secillano devam eden “cezasızlık kültürünün” Nilo ve diğer rahiplerin öldürülmesinin önünü açtığını söyledi.

Kilise geçmişte yetkililere, cinayetlere bir son verilmesi gerektiğini söyleyerek: Öldürülenler hükumet tarafından alçak gönüllüler olarak görülse bile, cinayetlerin toplumumuzda bir yeri olmamalı dedi.

Nilo’nun bir rahip olarak görev yaptığı bölgede bulunan Katolik liderler , uyuşturucuya karşı savaşın binlerce insanı öldürdüğü , Başkan Rodrigo Duterte’nin yönetimine karşı güçlü bir ifadede bulundu.

Baş piskopos Socrates Villegas tarafından imzalanan mektupta “Hala bunun en iyi hükumet olduğunu mu söylüyorsunuz? Onlar sürüyü öldüren çobanlar. Onlar bizi öldürüyorlar, Onlar inancımızı öldürüyorlar. Kilisemizi lanetliyorlar.”

Villegas ayrıca Duterte’ye Katolik Kilisesi’ne karşı “sözlü zulmü durdurma” çağrısında bulundu, “çünkü bu tür saldırılar gönülsüzce rahiplere karşı daha fazla suçu ortadan kaldırabilir” dedi.

Aralık 2017’de, 72 yaşındaki rahip Nueva Ecija’da, bir siyasi tutukluyu serbest bıraktıktan birkaç saat sonra vuruldu. Nisan ayında etnik azınlıkları ve madenciliğe karşı savunan 37 yaşındaki bir rahip kuzeydeki Cagayan eyaletinde öldürüldü.

Filipin polisine papaz olarak hizmet eden dördüncü bir rahip, bu ayın başlarında Manila’nın başkenti dışında bir suikast girişiminden kurtuldu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: