“Kendimizi Kötü Hissediyoruz Çünkü Onlar Bizim Müslüman Kardeşlerimiz”

“Kendimizi Kötü Hissediyoruz Çünkü Onlar Bizim Müslüman Kardeşlerimiz”
Mart 01 20:19 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Myanmar Hükumetinin soykırım uyguladığı Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş’e iltica ettikten sonra yeni bir sorunla karşı karşıya kaldılar: ‘Sefalet’

TRT, Arakan hakkında hazırlanan bir belgeseli Türkçeleştirerek okurlarına sundu: “Arakanlı Müslümanlar yıllardır Myanmar zulmü altında eziliyorlar. Katliamlar, işkenceler onları evlerinden, köylerinden, topraklarından etti. Yüzbinlercesi ölümden kaçıp Bangladeş’e sığındı. Canlarını kurtarmayı başaranlar bu kez sefalet içinde hayatta kalma mücadelesi veriyor.”

Belgeselde kendilerine mikrofon tutulan Arakanlı Müslümanlar, özellikle tecavüz ve katliama maruz bırakılmaktan şikayetçi oldular.

Uluslararası toplumun da Arakanlılara yönelik zulme karşı sessizliğini koruduğuna değinilen mini-belgeselde Müslüman mültecilerin çaresizliği gözler önüne serildi.

Rohingyalı Mülteciler, balık tutmak için kullandıkları tekneleriyle geride kalanları kurtarmak istiyor fakat Myanmar Hükumetinin buna izin vermeyeceğinden ve teknelerine el koymasından eminler.

Muhammed Emir adındaki Rohingyalı bir balıkçı kendisine uzatılan mikrofona şunları söyledi: “Nehrin ortasında onları görebiliyoruz. Eğer yardım etmeye çalışırsak sahil güvenlik bizi tutuklar veya teknelerimizi yakar. Kendimizi kötü hissediyoruz çünkü onlar bizim Müslüman kardeşlerimiz.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: