Kenya’da Felaket: 30’dan Fazla İnsan Öldü

Kenya’da Felaket: 30’dan Fazla İnsan Öldü
Mayıs 10 15:03 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

 Kenyalı yetkililer, ülkenin Rift Vadisi bölgesindeki barajın duvarlarının yıkılması sonucu yüzlerce evin yıkıldığını söyledi.

Haftalarca süren sağanak yağmur sonrasında, barajın duvarları yıkılarak Rift Vadisi’nde 30’dan fazla insan öldü.

Çarşamba gecesi, Solai, Nakuru İlçesindeki Patel Barajı’nın suları kıyılarından geçerek, geniş Nyakinyua Çiftliklerinden yüzlerce evi yıktı.

Rongai polis şefi Joseph Kioko Perşembe günü yaptığı açıklamada, “38 cesedi kurtardık ve birçok insan kayıp. Bu bir felaket” dedi.

Çamurun altından 40 kişiye kadar insan kurtarıldı; çok daha fazlasına hala ulaşılamadı ve kurtarılanlar Kenya Kızılhaç ve Nakuru İlçe afet yönetim ekipleri tarafından Perşembe sabahı hastaneye kaldırıldı.

Yetkililer, rezervuardan çıkan su ve çamurun yaklaşık iki kilometre yarıçap üzerinde evleri yok ettiğini söyledi.

67 yaşındaki Veronica Wanjiku Ngigi verdiği demeçte, “Deniz büyüklüğünde su geliyordu, komşum evinin duvarı parçaladığında öldü. Kördü bu yüzden koşamıyordu sabah cesedini buldular” dedi.

“Diğer komşularım da öldü. Bütün evlerimiz yıkıldı. Başka bir baraj da var ki bu da riskli görünen taşan başka bir baraj, korkuyoruz.”

İlçe polis şefi Gideon Kibunja, neredeyse köyün tamamının çamur ve su tarafından harabeye döndüğünü söyledi.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, Mart ayından bu yana mevsimsel yağışların neden olduğu sellerden en az 132 kişi öldü ve 225.000’den fazla kişi zarara uğradı.

Geçtiğimiz hafta askeri helikopterler ve personel, sel baskını altında bulunan insanları kurtarmak için görevlendirildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: