Kim Jong Un, Dünyaya Angaje Olmak İçin Komutanlarını Değiştirdi

Kim Jong Un, Dünyaya Angaje Olmak İçin Komutanlarını Değiştirdi
Haziran 04 14:12 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD’den isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Reuters’e yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin en üstteki üç askeri yetkiliyi değiştirdiğini söyledi.

Gelişmeyi Reuters için değerlendiren uzmanlar, Kuzey Kore’deki değişikliğin genç lider Kim Jong Un’a dünyaya angaje olma konusunda yardımcı olacağı görüşünde.

Kim Jong Un, 12 Haziran’da Singapur’da ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmeye hazırlanıyor. Zirve, türünün ilk örneği olacak.

İsmini gizli tutan ABD’li Yetkili, Güney Kore Yonhap Resmi Haber Ajansında çıkan Kuzey Kore’deki en üst üç komutanın görevinin değiştirildiği yönündeki haberi değerlendirdi.

Kim Jong Un’un değişikliği yapma nedeni bilinmese de Reuters, analistler değişikliğin ardından Kim’in ordu üzerindeki kontrol gücünün zayıflayabileceğini söyledi.

International Affairs Group Müdürü Ken Gause konuya ilişkin şunları söyledi: “Eğer Kim Jong Un, ABD ve Güney Kore ile barış yapmaya ve de nükleer programından biraz olsun uzaklaşmaya kararlıysa, ordunun nüfuzunu bir kutuya koyup, onu bir tarafta tutması gerekir.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: