Kim Jong Un Ve Donald Trump, Tarihi Zirvede Bir Araya Geldi

Kim Jong Un Ve Donald Trump, Tarihi Zirvede Bir Araya Geldi
Haziran 12 12:35 2018

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur’daki tarihi zirvede bir araya geldi. Trump, ikili görüşme ve heyetlerarası toplantıların harika geçtiğini ve ‘büyük ilerleme kaydettiklerini’ söyledi.

Zirvenin sonunda iki liderin imzaladığı anlaşma için ‘çok önemli bir belge’ diyen Trump, imza töreninin ardından “Kim ile aramızda çok özel bir bağ kuruldu. Görüşme beklentilerimizden çok daha iyi geçti” dedi.

Kuzey Kore lideri Kim ise, “Barış için iyi bir başlangıç yaptığımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Donald Trump, Kim ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında Dünya tarihinde çok önemli ve tarihi bir an yaşandığını söyleyen Trump, iki ulus arasında yeni bir başlangıca hazır olduklarını belirtti.

Kim’e daha önce görülmemiş bir fırsat sunulduğuna dikkat çeken Trump, dürüst, açık ve üretken bir görüşme yaptıkların anlattı.

Trump, “Artık savaş oyunlarına bir son veriyoruz” diyerek bunun büyük bütçede büyük tasarruf sağlayacağını vurguladı. Trump’ın bu sözleriyle Kore yarımadasında müttefiki Güney Kore ile yürüttüğü askeri tatbikatlara son vermeyi kastettiği anlaşılıyor. Bu tatbikatlar Pyongyang’ın tepkisini çekiyordu.

ABD Başkanı Trump, Güney Kore ile askeri tatbikatları durduracaklarını, gelecekte de bu ülkede bulunan ABD askerlerini çekmeyi umduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore ile “yeni bir tarih yazmaya hazır olduklarını” söyledi.

Trump, Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı zirvenin ardından düzenlediği basın toplantısında, “halkı için aydınlık bir geleceğe yönelik ilk cesur adımı atmasından” ötürü Kim’e teşekkür etti.

ABD’nin “Kuzey Kore ile yeni bir tarihe, yeni bir sayfaya hazır” olduğunu ifade eden Trump, “Geçmiş, geleceği şekillendirmek zorunda değil.” diye konuştu.

ABD ile Güney Kore’nin ortak tatbikatlara son vereceğini de ifade eden Trump, “yersiz” askeri tatbikatları durdurarak çok yüklü tasarrufta bulunacaklarını kaydetti.

Trump, Kim Jong-un’un “başlıca” füze motoru deneme sahasını imha etmeyi kabul ettiğini de açıkladı. Sahanın nerede olduğunu konusunda bilgi vermeyen Trump, Kim ile yüz yüze görüştükten sonra “gerçek bir değişimin aslında mümkün olduğunu” anladığını ifade etti.

Amerikan Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Kore yarımadasının nükleer silahlardan tamamen arındırılması görüşüne bağlılığını bir kez daha doğruladığını açıkladı.

Basın toplantısında gazetecilerden gelen “Kim Jong-un bölgeyi nükleer silahlardan arındırmayı kabul etti mi?” sorusu üzerine Trump, “Nükleer silahlardan arındırma süreci çok, çok hızlı işleyecek. Süreci çok hızlı, kesinlikle çok çok hızlı bir şekilde başlatıyoruz” diye konuştu.

Trump, Kim’in kendisine Kuzey Kore’de başlıca deneme merkezlerinden birinin kapatılma aşamasında olduğunu söylediğini anlattı.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların uygulanmaya devam edeceğini ancak bunları en kısa sürede kaldırmayı umduklarını söyledi.

Trump, bu aşamaya geçilebilmesi için nükleer tehdidin ortadan kalkmış olması gerektiğini vurgulayarak nükleerden arındırma çalışmalarının da bilimsel ve teknik açıdan en hızlı şekilde yapılmasının hedeflendiğini vurguladı.

ABD’nin Güney Kore ve Japonya’nın da nükleerden arındırma sürecinde Kuzey Kore’ye yardımcı olacaklarını ekledi.

Trump, zamanı geldiğinde Pyongyang’ı ziyaret edeceğini aynı şekilde Kuzey Kore liderini Beyaz Saray’a davet edeceğini de belirtti.

Capella otelinde düzenlenen zirve Kuzey Kore’nin bir lideri ile görevdeki bir ABD Başkanı’nı da ilk kez bir araya getirdi.

Trump ve Kim, ABD ile Kuzey Kore bayraklarının önüne kurulan kırmızı halıda birbirlerine doğru yürüdü, kuvvetli bir şekilde el sıkışarak poz verdi. Ortak basın açıklamasında yan yana oturan ikili, rahat tavırlarıyla dikkat çekti.

Trump zirvedeki ilk açıklamasında, “Harika hissediyorum. Çok iyi bir görüşme gerçekleştireceğiz ve son derece başarılı geçecek” ifadelerini kullandı.

Kim ise, “Bu noktaya gelmek kolay değildi… Önümüze engeller çıktı ama buraya gelebilmek için onları aştık” diye konuştu.

38 dakikalık ikili görüşmenin ardından öğlen yemeğinde heyetlerarası görüşmeler sürdü. Yemekli toplantının ardından iki lider, ortak basın açıklaması yaptı.

Trump, zirvenin beklenenden çok daha olumlu geçtiğini ve büyük ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Kim ise, “Zirveyle ilgili her türlü şüpheci yaklaşım ve spekülasyonu aştık, bunun da barış için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Trump ve Kim arasındaki inişli çıkışlı ilişki, son 18 ay içinde hakaretlerden savaş tehditlerine kadar uzanmıştı.

Washington, görüşmenin Kim’in nükleer silahlanma projesini sonlandıracağı bir sürecin başlangıcı olması beklentisinde. Bazı yorumcularsa Kim’in propaganda için görüşmeleri kullandığını söylüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: