Kimyasal Saldırı İçin Toplanan BM Temsilcileri Karşılıklı Tehditlerle Salonu Terk Etti

Kimyasal Saldırı İçin Toplanan BM Temsilcileri Karşılıklı Tehditlerle Salonu Terk Etti
Nisan 10 10:00 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Esed Rejiminin Doğu Guta’daki Duma bölgesine düzenlediği kimyasal saldırının ardından toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda ABD ile Rusya arasında sert tartışmalar yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Fransa’nın çağrısıyla toplanan BMGK’da Suriye’de kimyasal silah kullanımının soruşturacak mekanizma kurulması için teklif verildi.

Tasarıyı değerlendireceklerini söyleyen Rusya Temsilcisine karşılık veren ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley, ‘karar ne olursa olsun saldırıya karşılık vereceklerini’ belirtti.

Amerikalı temsilci Haley’in tehdidi Rus elçi Vassily Nebenzia’nın tehdidiyle karşılık buldu: “Olası müdahalenin ciddi sonuçları olur.”

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ise video konferans yoluyla katıldığı toplantıda uluslararası güvenlikten endişe duyduğunu ifade etti.

Suriye Büyükelçisi Beşşar El Caferi’nin New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kürsüye çıkmasının ardından ABD, İngiltere ve Fransa’nın temsilcileri salonu terk etti.

Beşşar El Caferi BM kürsüsünden yaptığı alaylı açıklamada ‘uzun sakallı, siyah bayraklı ve hafif silahlı ılımlı muhalifleri ülkelerinde ağırlamak isteyen devletlerin Suriye Hükümetine taleplerini iletmesini tavsiye ederim’ dedi.

De Mistura ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı hakkında da konuştu.

Staffan De Mistura: “Türk hükümeti, Afrin harekatının ardından, PYD/YPG güçleri Suriye’nin kuzeyindeki diğer bölgelerden çıkarılmazsa daha fazla operasyon yürüteceklerini belirtti. Bu bölgelerdeki askeri operasyonlar uluslararası gerginlik potansiyeline sahip ve bu nedenle tüm taraflara gerginliği azaltma ve itidal çağrısı yapıyoruz.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: