Kuzey Kore ABD Zirvesini İptal Etme Tehdidinde Bulundu

Kuzey Kore ABD Zirvesini İptal Etme Tehdidinde Bulundu
Mayıs 16 09:47 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey’in tehdidine rağmen Haziran ayında Singapur’da planlanan Trump-Kim toplantı kararının devam ettiğini söyledi.

Kuzey Kore, Güney Kore ile Çarşamba günü yapılması planlanan yüksek seviyeli müzakerelerin ABD-Güney Kore askeri tatbikatları nedeniyle askıya alındığını ve bunun bölünmüş yarımadayla ilgili gerginliği tehdit ettiğini söyledi.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkez Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki önümüzdeki ay yapılacak zirvesinin planlandığı gibi devam edip etmeyeceği konusunda şüphe uyandırdı.

KCNA’nın aktardığına göre konuya ilişkin açıklamada “Güney Kore’de gerçekleştirilmekte olan ve bizi hedef alan bu uygulama, Panmunjom Deklarasyonu ve Kore Yarımadası’ndaki olumlu siyasi gelişmeye karşı kasıtlı bir askeri provokasyona açık bir meydan okumadır” ifadelerine yer verildi.

“Birleşik Devletler, Güney Kore yetkilileriyle ortaklaşa yürütülen bu kışkırtıcı askeri saldırıların ışığında planlanan Kuzey Kore-ABD zirvesinin kaderi hakkında dikkatli bir şekilde görüşme yapmak zorunda kalacaktır.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: