Londra’da 30 Farklı Hedefe Saldıracaklardı

Londra’da 30 Farklı Hedefe Saldıracaklardı
Mart 03 10:47 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşik Krallık Polisi üç kişinin terörizmle-bağlantılı yargılandığı davada mahkemeye çıkarıldığını duyurdu. İddiaya göre yargılanan üç kişi, başkent Londra’nın farklı bölgelerinde eylem yapmayı planlıyordu.

Polisin engellediği plan, doğu Londra’da yaşayan 25 yaşındaki Ömer Ahmed Haque’a ait. Ömer Ahmed Haque, Barking’de Ripple Road Cami’sindeki medresede görev yapıyor.

Haque ve beraber yargılandığı arkadaşlarının Londra’da 30’un üzerinde gruba, iş ve çalışma kuruluşlarına saldırı düzenleyeceği iddia edildi.

Mahkemenin iddiaları arasında Ömer Ahmed Haque’ın 55 çocuk toplayarak planladığı eylemleri gerçekleştirmeye çalıştığı da var.

İngiltere terörle-mücadele polisleri Ömer Ahmed Haque’dan ilk olarak Heathrow Havalimanında İstanbul’a gitmeye çalışırken durdurulduğunda şüphelendi.

Avrupa ülkeleri, İstanbul’a bilet alan 18-35 yaş aralığındaki Müslüman gençleri ‘potansiyel terörist’ kategorisinde değerlendiriyor.

Terörle-mücadele ekipleri ve istihbarat birimleri, yolculuk yapmak üzereyken havalimanlarında gözaltına alınan gençlerin kişisel eşyalarına ve paralarına el koyabiliyor; erekçe ve delil göstermeksizin terör suçuyla yargılanmak üzere mahkeme önüne çıkarabiliyorlar.

Ömer Ahmed Haque’ın telefonunu inceleyen polis, 25 yaşındaki Haque’ın internette İslami örgütler hakkında araştırma yaptığını tespit etti.

İngiliz makamlar, Ömer Ahmed Haque’ın pasaportuna el koymuştu.

Ömer Ahmed Haque’ın arkadaşları Muhammed Abid ve Abuthaher Mamun da aynı planda yer aldıkları gerekçesiyle mahkeme önüne çıktı.

Üç arkadaş arasında bir bağlantı keşfeden İngiliz güvenlik birimleri, hemen harekete geçmeyrek takip ettiği Ömer Ahmed Haque, Muhammed Abid ve Abuthaher Mamun’un bağlantılarını çözmek için çalıştı.

Londra’da eylem düzenlemek için üye temin etmekle suçlanan Ömer Ahmed Haque, Muhammed Abid ve Abuthaher Mamun, çıkarıldıkları mahkemece suçlu bulundu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: