Lübnan Başbakanı: Suriyeli Mülteci Sorununun Çözümü, Ülkelerine Dönmesiyle Olur

Lübnan Başbakanı: Suriyeli Mülteci Sorununun Çözümü, Ülkelerine Dönmesiyle Olur
Haziran 13 11:23 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkedeki Suriyeli mülteci sorununun çözümünün Suriyelilerin ülkesine dönmesi olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler BM ise bu dönüşün gönüllü olması gerektiği yönündeki fikrinde sabit.

BM Lübnan İnsani Ve Yerleşim Koordinatörü Philippe Lazzarini’yi kabul eden Saad Hariri, ‘Birleşmiş Milletler, mülteci meselesini çözmede bize yardım eden ortaklarımızdır. Son çözüm ise mültecilerin evlerine dönmeleridir. Geldiğimiz nokta budur’ şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler BM kayıtlarına göre Lübnan’da 1 milyonun altında Suriyeli mülteci bulunurken, Lübnanlı makamlar, rakamın kayıt dışı göçle 1.5 milyonu aştığı görüşünde.

Başbakan Hariri ile görüşmesini değerlendiren Philippe Lazzarini, toplantının verimli ve yapıcı geçtiğini belirterek BM’nin Lübnan’la Suriyeli mülteci krizinde ortaklığını güçlendirdiğini ekledi.

BM Lübnan İnsani Ve Yerleşim Koordinatörü Philippe Lazzarini: “Biz daima, mültecilerin Suriye’ye dönmesini veya üçüncü bir ülkeye yerleştirilmesini kalıcı iki çözüm yolu olarak kabul ettik.”

Philippe Lazzarini, BM’nin Suriyelilerin evlerine dönme konusunda kişisel kararlarına saygı duyduğunu ve dönmek isteyen kimseyi engellemeyeceklerini kaydetti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: