Macron, Cihat Yanlılarına Karşı Savaşan Askerlere Noel İçin Şampanya, Kaz Ciğeri Ve Çikolata Götürdü

Macron, Cihat Yanlılarına Karşı Savaşan Askerlere Noel İçin Şampanya, Kaz Ciğeri Ve Çikolata Götürdü
Aralık 24 12:23 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Barkhane Operasyonu kapsamında Sahil bölgesinde konuşlu, cihat yanlılarına karşı savaşan Fransız askerlerini ziyaret etmek için Cumartesi günü Çad’ı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mevkidaşı Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby ile de bir araya geldi.

Kossei havalimanına inen Emmanuel Macron, Fransız askerleriyle Noel için akşam yemeği yemeden önce Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby ile bir araya geldi.

Emmanuel Macron’un cihat yanlılarına karşı savaşan 1300 Fransız askeri için beraberinde ‘yeterli miktarda’ şampanya, foie gras (kaz ciğeri) ve çikolata götürdüğü belirtildi.

Macron’un kişisel aşçı başı Guillaume Gomez, ziyaretin aynı zamanda Fransa için 32 derece sıcaklıkta görev yapan askerlere bir noel yemeği ikram etmek olduğunu söyledi.

Fransız Cumhurbaşkanı Macron, aynı zamanda Barkhane Operasyonu çerçevesinde görev yapan İngiliz, Estonyalı, Alman ve İspanyol askeri komutanlarla da görüştü.

Elysee Sarayından yapılan açıklamada Macron’un kuzey Afrika’ya ilk ziyaretiyle Cumhurbaşkanının ‘aşırılığa’ karşı savaştaki kararlılığını gösterdiği kaydedildi.

Fransız Hükumetinin cihat yanlılarına karşı savaşta Moritanya, Nijer, Mali, Burkina Faso ve Çad tarafından desteklenen G5 Sahil Güçleriyle olan ortaklığını geliştirmek istediği belirtildi.

Barkhane Operasyonu 2014 yılından bu yana Sahil Bölgesindeki cihat yanlılarına karşı devam ediyor. Cihat yanlılarının Mali’de kurduğu İslam hukukuna göre yönetim, Fransız askeri müdahalesiyle devrilmişti.

4500 askerin yer aldığı Barkhane Operasyonu kapsamında cihat yanlılarına yönelik aylık 600 saldırı düzenleniyor.