Macron: Fransa Suriye Rejimine Savaş İlan Etmedi

Macron: Fransa Suriye Rejimine Savaş İlan Etmedi
Nisan 16 13:05 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada, Fransa’nın Suriye’deki hava saldırısının Esed rejiminin kimyasal saldırısına tepki olarak gerçekleştirildiğini, Şam rejimine karşı bir savaş ilanı olmadığını söyledi.

Macron, “ABD’nin ve İngiltere’nin saldırılarına katıldıktan bir gün sonra televizyon röportajında“ Beşar Esed rejimi hakkında savaş ilanlarının bulunmadığını belirtti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Esed rejimine karşı düzenlediği saldırılarda Suriye’nin başkenti Şam’daki hedeflerin yanı sıra Hama, Humus, Dera ve Süveyda’daki bazı askeri noktalar vuruldu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın duyurduğu saldırıda ilk etapta Şam’daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı’ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.

ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ayrıca rejimin kontrolünde bulunan Hama ilinde havaalanı, Humus ilinin Kuseyr bölgesinde Hizbullah güçleri, Dera’da 89. Tugay olarak bilinen İran güçleri ve bazı askeri noktalar, Suveyda ilinde Halhala Havaalanı ve Dera ilinin İzra bölgesindeki hedeflere saldırı gerçekleştirdi.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: