Macron’un En Yakın Adamına Yolsuzluk Soruşturması

Macron’un En Yakın Adamına Yolsuzluk Soruşturması
Haziran 04 14:41 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Fransız yolsuzlukla mücadele savcıları yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Yazı İşleri Müdürü Alexis Kohler ile İtalyan nakliye devi MSC’yle olan bağlantıları hakkında soruşturma başlattılar.

Soruşturma açılan Kohler, 2012-2016 yılları arasında Fransa ekonomi bakanlığında kıdemli bir memur olarak görev yapan, dönemin bakanı Macron’a bir kabine yöneticisi olarak çalıştı.

Ulusal mali suçlar savcılığı, Kohler’in MSC ‘ye devlet memurları için çıkar çatışması kurallarına uyup uymadığını kontrol edeceğini söyledi.

Kohler’in annesi, 1970 yılında eşi Gianlugi’nin Akdeniz Denizcilik Şirketi’ni (MSC) kurduğu ve konteyner taşımacılığı ve gemi turları düzeninde dünya lideri haline getiren Rafaela Aponte’nin kuzeni.

Fransız araştırmacı web sitesi Mediapart, Kohler’in aile bağlarını şirkete tanıtan ilk kişi oldu.

Macron’un ofisinden yapılan açıklamada, iddialar “tamamen asılsız” olarak nitelendirilerek reddedildi.

Cumhurbaşkanlığı yaptığı açıklamada, “Alexis Kohler, meslek hayatı boyunca kanuna olan saygısını kanıtlayan belgelerin tamamını savcılara gönderecek” dedi.

Kohler, ekonomi direktörlüğüne 2016 yılında İsviçre merkezli MSC’ye finans direktörü olarak katılmak için ayrıldı, ancak Macron’un verdiği teklif üzerine çalışmaya devam etti.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: