Mursi Hapishane Koşullarından Dolayı Ölebilir

Mursi Hapishane Koşullarından Dolayı Ölebilir
Mart 29 10:06 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İngiliz milletvekilleri heyeti, sert hapishane koşullarının Muhammed Mursi’nin erken ölümüne yol açabileceğini düşünüyor.

Mısır eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İngiliz milletvekilleri ve avukatlardan oluşan bir komisyon, erken ölümle sonuçlanabilecek koşullarda tutulan liderin, uluslararası hukuk tarafından onaylananlardan daha düşük standartlarda bulunduğunu belirtti.

Yayınlanan bir raporda , Mursi’nin ailesi tarafından görevlendirilen Gözaltı Gözden Geçirme Paneli (DRP), eski liderin diyabet hastalığının yetersiz tedavi edildiğini ve karaciğer hastalığının yeterince bakılmadığını söyledi.

Heyet raporunda “bu yetersiz bakımın sonucu, uzun vadeli halin bozulmasına yol açacak ve bu da erken ölüme yol açacaktır” denildi.

Heyet, Cumhurbaşkanı Abdul Fettah El Sisi, “ilke olarak işkence suçundan sorumlu tutulabilir” ifadesini ekledi.

Mısır’ın 2011 devriminden sonra 67 yaşındaki Mursi demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı oldu. Daha sonra Temmuz 2013’te kitlesel protestolar ve askeri darbeden sonra hapse atıldı.

Dört yıllık dönemin sadece bir senesinde görevde kalabildi.

2012 yılında cumhurbaşkanlığı sarayının dışındaki çatışmalarda protestocuların yakalanması ve işkence edilmesi emrini vermekle 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: