Müslim Şişani İle Röportaj

Müslim Şişani İle Röportaj
Mart 02 17:38 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

On The Ground News, Suriye savaşının önemli isimlerinden Cunduş Şam lideri Müslim Şişani ile röportaj yaptı. Şişani, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Çeçenistan mücadelesi ile Suriye savaşını kıyaslayan Müslim Şişani, Çeçenistan’daki grupların düşmana karşı savaşta kendi iç farklılıklarını önemsemediğini fakat Suriye’de ise durumların farklı olduğunu belirtti.

Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatına katıldığı yönündeki iddialara da cevap veren Müslim Şişani, ‘Türk halkı bizim için çok azizdir ve tarih boyunca hep yanımızda bulunmuştur. Tabi ki eğer Türk halkının bir sıkıntısı olsa ve o sıkıntıyı kendileri çözmekte aciz kalsalar ve bizler bir şekilde yardımcı olabiliyorsak şüphesiz elimizden geleni yapmaya hazırız. Lakin Türklerde iyi imkanlar, ordu, silah mevcut, kendi problemlerini çözmeye kadirler’ diyerek ‘Şam halkının zor durumda olduğunu’ ifade ederek ‘onları bu halde terk edemiyoruz’ şeklinde konuştu.

Müslim Şişani, Suriye’deki tüm iç savaşlardan sakınarak Müslüman kanına önem verdiklerini belirttiği konuşmasında ünlü komutan Hattab’ın Çeçenistan’a geldiğinde dağınık grupları bir araya getirdiğinden söz etti ve ekledi: “Aynı şeyi burada da yapmak istiyoruz.”

Müslim Şişani, sözlerini Müslümanlara seslenerek sonlandırdı: “İlk olarak gençlerin, alimleri, tecrübe sahiplerini dinlemeleri lazım. Şeriat sorunlarını alimlere, askeri sorunlarını savaş uzmanlarına, siyasi meselelerini siyasetçilere bırakmak gerekiyor. Meseleleri tecrübe sahiplerine bırakmaz isek durumu düzeltemeyiz. Bugün uzmanlar bir kenarda kalmış ve gençler duygulara kapılarak birşeyler yapmaya çalışıyor. Bunun imkansız olduğunu tarih ispatlamış. Tecrübeli şahısları öne çıkarmazsak bir şey yapamayız. Tüm meseleleri onlara havale etsek birlik olmayı bile sağlayabiliriz. “

Röportaj OGN tarafından sosyal medya aracılığıyla paylaşıldı:

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: