Nasir El Fahd: ‘Terörizm – Ve Bu Kavramın Mücahit Kardeşlerimize Yakıştırılmasının Hükmü’

Nasir El Fahd: ‘Terörizm – Ve Bu Kavramın Mücahit Kardeşlerimize Yakıştırılmasının Hükmü’
Mart 13 13:17 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

El Hicret Bülteni yeni sayısını yayınladı. ‘Terörizm – Ve Bu Kavramın Mücahit Kardeşlerimize Yakıştırılması’ başlıklı Bülten, Nasir El Fahd’ın konu hakkındaki görüşlerine yer vermiş.

El Hicret Bülteninde yer alan Nasir El Fahd’ın görüşlerini uluslararası güvenlik ilgilisi okurlarımız için Türkçeleştirdik:

Soru: Terörizm kavramı ve bu kavramın Mücahit kardeşlerimize yakıştırılmasının hükmü nedir?

Cevap: Burada ‘terörizm’ ile ilgili iki meseleyi bir birinden ayırmak gerekiyor.

1-Cihadın genel Şeri esası, işte yöneticiler ve onların gazeteciler gibi yardakçıları türünden her kim bu genel esas hakkında konuştuysa, o zaman bu şüphesiz ki küfürdür.

2-Her kim de Mücahitlerin hepsi değil onlardan bazıları hakkında konuştuysa ve o kendilerine karşı konuştuğu kişileri cihat ehlinden görmüyorsa, bu durumda bu kişiler küffardan olmazlar, eğer onlar Allah yolunda cihadın genel Şeri esaslarını doğruluyor bununla birlikte bazı amelleri ‘zarar veren amel’ olarak görerek karşı çıkıyorsa, evlerin yıkılması, kendini İslam’a nispet edenlerin öldürülmesi ve benzeri amelleri bu şekilde görüyorsa hükmü böyledir.

Yani, cihada karşı çıkmak ayrı bir şey, bazı mücahitlerin amellerine karşı çıkmak ise başka bir şeydir.

Peygamber sallallahualeyhivesellem Cezime olayında buyurur ki:

“Ey Allahım, ben Halid’in yaptığından beriyim.”

Ve buna ilaveten Ebu Bekir zamanında Ömer’in Halid’i azarlamasında olduğu, Allah hepsinden razı olsun, ve Ali ile Muaviye arasındaki fitne günlerinde olduğu gibi.

Hasılı, burada neyin kastedildiği, iki durumun arasındaki farktır; biz ‘onlar küffardan olmaz’ desek de bu onların sözleri nedeniyle günaha girmeyecekleri anlamına gelmez. Günah, onların hakkı aramadaki noksan gayretleri, yumuşaklıkları ve batıl ehlini karıştırmaları ölçüsünde olacaktır.

Allah, en iyi bilendir.”

_____________________

El Hicret Bülteninin Önceki Sayılarına Buradan Ulaşabilirsiniz

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: