NATO Bünyesinde Görevli Türk Subayı: Afgan Halkının Ve NATO’nun Kalkanı Biziz

NATO Bünyesinde Görevli Türk Subayı: Afgan Halkının Ve NATO’nun Kalkanı Biziz
Haziran 11 13:17 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

NATO liderliğindeki Afganistan Kararlılık Destek Misyonu, resmi sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda NATO bünyesinde görev yapan bir Türk askerinin konuşmasını yayınladı.

Türk askerleri, Kabil Hükumetine bağlı Afgan Milli Ordusunu eğitmek için Afganistan’da bulunuyor.

İslam Emirliği Taliban Hareketi, ülkedeki yabancı askerleri hedef alan etkin saldırılar düzenlerken Türk askeriyle olan tarihi bağları gerekçesiyle Türk karargah ve konvoylarını vurmuyor.

Kararlılık Destek Misyonunun sosyal medya hesabında şu ifadelere yer verildi:

“NATO liderliğindeki Kararlılık Destek Misyonunun kilit üyelerinden biri olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, Afgan Milli Savunma Ve Emniyet Güçlerini Afganistan’ın her bölgesinde başarılı bir şekilde eğitiyor, danışmanlık yapıyor ve destek sunuyor.”

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli Yüzbaşı Onur Yetkin ise şunları söyledi:

“Ben, Başkent (Eğitim Danışmanlık Yardım Komutanlığı) TAAC Karargah Koordinasyon Yetkili Subayı Yüzbaşı Onur Yetkin.

TAAC Başkent Karargahı, NATO Kararlılık Destek Misyonunun bir parçası olarak ve Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde Kabil’deki tüm Afgan Milli Emniyet Kuvvetlerini başarılı bir şekilde eğitiyor, danışmanlık yapıyor ve yardım sunuyor.

Bu gayretleriyle TAAC-C, Afgan Milli Emniyet Kuvvetleri için çok yönlü saldırılar düzenleme, Kabil’deki önemli alt yapı ve tesisler için güvenlik sağlama imkanı sunuyor.

Tüm olanakları ve yüzlerce yıllık tecrübesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri de Afganistan’ın daha iyi bir geleceğe sahip olması için Afgan askeri okullarını ve Afgan askeri akademilerini destekliyor.

Bununla birlikte Afganistan’ın dünyaya açılan kapısı konumundaki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı da Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta ve kontrolü altında.

Bu münasebetle, sadece HKIA Havaalanı değil aynı zamanda Kabil’de ve tüm Afganistan’da barış ve özgürlüğün sembolü olan Türk bayrağı, Afgan halkının ve buradaki NATO kuvvetlerinin daima doğal kalkanı olmuş ve de olacaktır.

Biz Türkiye’yiz, biz kendimizi Afganistan’ın geleceğine adamışız.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: