Nijer’de ABD Askerlerine Pusu: En Az 8 Ölü

Nijer’de ABD Askerlerine Pusu: En Az 8 Ölü
Ekim 05 09:46 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Nijer ve ABD askerlerinin beraber yürüttükleri devriye görevine düzenlenen pusu operasyonunda 5 Nijer askerinin ve 3 Amerikan askerinin öldüğü 2 askerin de yaralandığı açıklandı.

Nijerli Yetkililer tarafından bu sabah yapılan açıklamada Amerikan Özel Kuvvetlerine bağlı 5 Yeşil Bereli askerin rutin devriye görevi sırasında hedef alındığı kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri ABD’li bir yetkili uluslararası haber ajansı Reuters’e yaptığı açıklamada bölgede İslami Mağrib’teki El Kaide ve IŞİD örgütlerinin faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

Yetkili, ABD’li ve müttefiki kuvvetlere saldırı düzenleyenlerin kim olduğunun henüz belirlenemediğini de ekledi. ABD’li Yetkili ayrıca Amerikalı kuvvetlerin bölgede üst düzey bir hedef ya da rehine kurtarma gibi özel bir amaçla bulunmadığını söyledi.

Radio France International RFI, Nijer, Mali sınırında yaşanan pusu hakkında yayın yaptıktan sonra ABD Afrika Komutanlığı da olaya ilişkin bir açıklama yaparak saldırıyı doğruladı.

ABD’li Yetkililerin bölgede IŞİD’in de faaliyet gösterdiği yönündeki açıklamasının pratik karşılığının olmadığı biliniyor. Mali ve çevresinde cihat saldırıları düzenleyen örgütler, bu yılın başında birleşerek El Kaide’ye katılmış ve Nusreti Cemmat İslam ve Muslimin adını almıştı.

Nijer’in Tillaberi bölgesinde görevli Hükumet Yetkilisi Namatta Abubacar da konuya ilişkin açıklamasında ‘ölenlerden 5’inin Nijer askeri olduğunu’ belirtti.

Nijerli diplomatik kaynaklar, saldırıyı düzenleyenlerin Mali’den gelerek pusu operasyonunu gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Reuters, ABD Başkanı Donald Trump’un telefonla aranarak bilgilendirildiğini yazdı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: