Nijeryalı Şiiler Ayaklandı: Ne Kadar Ölsek De Durmayacağız

Nijeryalı Şiiler Ayaklandı: Ne Kadar Ölsek De Durmayacağız
Nisan 17 09:46 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Nijerya’daki Şiiler, tutuklu liderlerinin serbest bırakılması için düzenledikleri protestoda emniyet mensuplarını güç kullanmak zorunda bıraktı.

Polislerin kalabalığı dağıtmak biber gazı ve gerçek mermi kullandığı protesto gösterilerinde en az bir protestocu ölürken çok sayıda da yaralı olduğu bildirildi.

Nijerya İslami Hareketi Lideri İbrahim Zakzaky, Aralık 2015’ten bu yana tutuklu. Ülkede Zakzaky’nin 3 milyon Şii takipçisi bulunuyor.

Ülkedeki faaliyetleri nedeniyle grubun üzerine giden Cumhurbaşkanı Muhammedu Buhari’nin hükumeti insan hakları iddialarıyla geri adım atmaya zorlanıyor.

Şii diasporanın özellikle Türkiye, Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde yıkıcı faaliyetler yürüttüğü yönündeki raporlar her geçen gün artıyor.

Nijerya İslami Hareketi genlik kolları lideri Abdullahi Muhammedi ‘dağılmayı reddediyoruz ve onlar da gerçek mermi kullanıyorlar, çok kişiye ateş ettiler’ dedi.

Şii grubun lideri ekledi: “Öldürmekle bizi durduracaklarını zannediyorlar. Ne kadar ölürsek ölelim, bu bizi durdurmayacak.”

Polis, protesto gösterilerinde en az 115 kişinin tutuklandığını söyledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: