Nükleer Görüşmelerde İkinci Güne Girildi

Nükleer Görüşmelerde İkinci Güne Girildi
Mayıs 31 15:56 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kuzey Koreli Kim Yong Chol, nükleer silah anlaşmazlıklarını çözümlemek ve iki lider arasındaki tarihi zirve görüşmesini konuşmak için, Perşembe günü New York’ta ikinci bir toplantı yaptı.

Görüşmeyle ilgili ayrıntılar verilmeden, Çarşamba gecesi New York’ta bir dairede 90 dakikalık özel bir akşam yemeği yendiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore’nin nükleer silah programından vazgeçmesini talep etti ve ABD’ye ulaşabilecek nükleer başlıklı bir füzeyi yapmaya yakın olduğunu bildirdi.

Pyongyang, güvenliği için nükleer silahlara ihtiyaç duyduğunu uzun süredir savunuyor.

Çarşamba günü, Güney Koreli yetkililer Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Kore arasında nükleer silahlanma konusunda “oldukça önemli” farklar olduğunu bildiren raporlar yayınladı.

New York’taki toplantı, iki ülke arasındaki müzakereleri yeniden başlatmak için yapıldığı açıklandı.

Beklenen zirve

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jung Un’un, 12 Haziran’da Singapur’da bir zirve gerçekleştireceği planlanmıştı.

Kim Jong Un’un bir yardımcısı ve iktidardaki İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin başkan yardımcısı olan Kim Yong Chol, ABD’nin üst düzey yetkilileriyle yaklaşık yirmi yıldır görüşmeler içinde olan en kıdemli Kuzey Koreli yetkili.

Washington, nükleer silahlarından vazgeçmesi karşılığında, potansiyel olarak Pyongyang üzerindeki yaptırımları gevşetebilir ve Kuzey Kore’ye olası gıda ve diğer yardımları yapabilir ve Güney Kore ile ilişkileri iyileştirebilir.

Üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Pompeo ve Kim Yong Chol’un Çarşamba günü geç saatlerde bir araya gelmesiyle gazetecilere ayrı brifing verdi.

Yetkili, Trump ile Kim Jung Un arasında verimli bir toplantı yapılmasına yetecek kadar ilerleme kaydedilmediyse, “onlar üzerindeki baskıyı artıracağız ve umarım hazır oldukları güne hazır olacağız” dedi

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: