Öcalan: “PKK’nın Gizli Lideri Karasu, Apo’nun Sözü Geçmiyor”

Öcalan: “PKK’nın Gizli Lideri Karasu, Apo’nun Sözü Geçmiyor”
Haziran 14 12:23 2018

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi ve eski PKK yöneticisi Osman Öcalan, 1 Haziran’dan bu yana PKK’da “gizli lider” olarak tanımladığı Mustafa Karasu’nun sözünün geçtiğini söyledi.

Kurdistan24’te yayımlanan BasiRoj programına konuk olan Osman Öcalan, Türkiye’de yapılacak seçimlerde Kürt seçmenin rolü ile HDP ve HÜDAPAR’a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Kürt gerçeğini inkar edemeyeceğini belirten Öcalan, Kürt sorununun çözülmediğini savundu.

Öcalan, HDP’nin sol, HÜDA PAR’ın da İslamcı tavrını eleştirerek, “Zaten HDP’nin üç rengi var: Solcu, Alevi ve Kürt. Etkili olan kanat sol. HDP’de Kürt sayısı azalmıştır. Kürt siyasetçileri bir kenara ittiler, hatta bizim ailemizi de. Aile adında Apo’nun yeğeni olan biri aday gösterilmiş, o da Urfa’dan 4’üncü sıradan” dedi.

HDP listesinde “Kürt reddi” olduğunu gördüğünü belirten Öcalan, şunları ekledi:

“Herkesten çok ben takip ediyorum. Sayın Öcalan’ın HDP’nin yaklaşımından ve listesinden haberdar olmadığını biliyoruz.”

Ayrıca, Osman Öcalan, “PKK’nın gizli lideri”nin Mustafa Karasu olduğunu iddia ederek, “Her şeyi o tayin ediyor. Apo’nun sözü geçmiyor” diye konuştu.

Gerçek liderin saf dışı bırakılarak istihbarat bağlantılı isimlerin yönetimin sahibi olması, dini inanç yada etnik siyaset temelli örgütlerde sıkça rastlanan bir durum.

HÜDA PAR’ın Kürt temeli olduğunu ve ilerleyebileceğini söyleyen Osman Öcalan, “Siyaset yapma hakları var. Kürt siyasetinde yeni bir vitrin oluşturmak zorunda. HÜDA PAR’a sıcak bakıyorum, bazıları gibi düşman gözüyle bakmıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

KARASU’NUN SEÇİMLE İLGİLİ SÖZLERİ

PKK’nın Alevi kökenli yöneticilerinden Mustafa Karasu geçtiğimiz ay yayımlanan yazısında gerçekleşmeyen HDP ile Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerdeki partilerin ittifakı konusunda, “HDP bir Kürt partisi değildir ancak Kürtlerin de partisidir. HDP ile şu aşamada bu partilerle  siyasi ilkeler temelinde bir ittifak yapmanın zamanı yoktur” demişti.

Karasu, HDP’nin sol yapılarla ittifak oluşturması hakkında ise şunları yazmıştı:

“Fiili bir mücadele ittifakı oluşmuştur. Bu bir seçim ittifakı değil mücadele ittifakıdır. Bunu demokrasi mücadelesi açısından önemsemek önemlidir. Sosyalist güçler başta olmak üzere demokrasi güçlerinin HDP etrafında seçim sürecine katılmaları seçim sonuçlarını olumlu etkileyecektir.

Özellikle de Türkiye metropollerindeki seçim sonuçlarını etkileyecektir. Eğer Kürtlerin oylarına demokrasi güçlerinin, ezilen diğer etnik ve inanç toplulukların oyları da eklenirse sadece baraj aşılmaz, milletvekili sayısı da fazlasıyla arttırılır.”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: