Pakistan Bağlantılı 139 Kişi ve Grup İsmi BM Terör Listesinde

Pakistan Bağlantılı 139 Kişi ve Grup İsmi BM Terör Listesinde
Nisan 04 20:42 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi terörist oluşum ve bireyler listesini güncelledi. Listeden Pakistan’dan 139 isim var.

Pakistan’da yaşayan, oradan faaliyete geçen ya da Pakistan’daki gruplarla bağlantılı 139 ismin arasında El Kaide Lideri Dr. Eymen Ez Zevahiri ve Leşkeri Taybe de var.

Listenin ilk sırasında Dr. Eymen Ez Zevahiri var. Birleşmiş Milletler, Usame Bin Ladin’in halefi Zevahiri’nin halen Afganistan-Pakistan sınırındaki bölgede saklandığını varsayıyor.

Dr. Zevahiri’nin çok sayıda önde gelen kurmayı da Birleşmiş Milletler ‘terör’ listesinde.

Listede ikinci sıradaki isim ise yine uluslararası tanınan Remzi Muhammed Bin El Sheibah. Yemen asıllı Remzi Muhammed Bin El Sheibah, Karaçi’de tutuklanarak ABD’li yetkililere teslim edilmişti.

Pakistan’da tutuklanarak Amerikalılara teslim edilen aynı kategorideki onlarca zanlı da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi listesindeki yerini aldı.

Ünlü isimlerden Hafız Muhammed Said de BMGK Pakistan merkezli terör listesinde bulunuyor. Hafız Said, aynı zamanda İnterpol tarafından arananlar listesinde de yer alıyor.

Pakistan bağlantılı terör oluşumları arasında ise Haraketul Mücahidin, Özbekistan İslami Hareketi, Vefa İnsani Yardım Kuruluşu, Ceyşi Muhammed, Rabita Trust, Leşkeri Cengvi, İslami Cihad, Tahriki Taliban Pakistan ve İmam Buhari Ketibesi gibi gruplar var.