Pakistan İstihbarat Başkanı Cevapladı; ABD Neden Hala Afganistan’da? -Tr. Altyazılı Video-

Pakistan İstihbarat Başkanı Cevapladı; ABD Neden Hala Afganistan’da? -Tr. Altyazılı Video-
Nisan 18 09:53 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Pakistan istihbaratı ISI’ın eski Şefi General Hamid Gül ile gerçekleştirilen bir röportajda General Gül, ‘Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin neden hala Afganistan’da olduğu’ yönündeki soruyu cevapladı:

Muhabir: Peki, Amerika, verdiği söze göre 2014’te çıkacak mı yoksa çıkmayacak mı?

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Çok ilginç bir soru. İlk olarak bir şey söyleyeyim, şu an nefes aldığımı, canlı olduğumu, senin nefes aldığını, senin canlı olduğunu, söylediğimde izleyicilerin seni dinliyor; üzerimizde büyük bir felaket olduğuna inanmamıza rağmen çok şanslı olduğumuzu belirteyim.

Lakin, gelecek olan sonuç ise çok daha enfes olacak. Çünkü yalnız tarihin değiştiğini görmüyoruz, aynı zamanda büyük bir olay yaklaşıyor; bu, biz bu pozisyondayken bizim hayat sürecimizde oluyor ki biz de ne yöne gideceğimize dair bir pozisyon alabilelim!

Hakkın yanında mı yer alacağız yoksa batılla mı olacağız? Önümüzdeki tarihe mi bakacağız yoksa geçmişin yasını mı tutacağız?

Muhabir: Yani, yeni bir belirleyici sürece mi giriyoruz?

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Kesinlikle öyle. Tarihin kazananının biz, kaybedeninin ise onlar olduğu dönüm noktasında duruyoruz. Afganistan’da öylesine kötü bir durumdalar ki bunun sonu yok.

Muhabir: Ve halen de devam ediyor.

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Şu an tam 30.000 askerlerini geri çektiler, bunları halihazırda sessizce çektiler.  Ve halen 68.000 askerleri mevcut fakat onlar için daha büyük felaket ise şu: 80 milyar dolar değerindeki üst düzey ekipmanları yatıyor orada ve bunu çıkarmak zorundalar. Putin dedi ki ‘cehenneme kadar yolunuz var, size yol sağlamayacağız.’ Diğer yollar ise; hava yolunu tercih edemezler, çünkü ekipman çok ağır ve onlara çok pahalıya mal olur, 6.5 milyar dolara. Eğer bunları Pakistan’dan çıkarırlarsa bu da onlara 6.5 milyar dolara mal olacak.

Ve savaşın onlara toplam maliyeti, geçtiğimiz gün bir makale okudum: 6 trilyon dolar.

Muhabir: Şimdiye kadar harcadıkları mı?

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Hayır, şimdiye kadar ki yaklaşık 3 (trilyon dolar). Fakat yüzde 35’lik şimdiye kadar dönmüş olan askerleri ve geçen 12 yıllık süreçte değişen-yüzde 35,savaşa bağlı travma yaşıyor. Buna, ‘Savaşa Bağlı Travmatik Bozukluk’ deniyor. İşte bu da ailelerin maliyetlerini de bir araya getirmek anlamına geliyor; çok güvenilir bir think-tan kuruluşu bunu bir cetvel haline getirmiş ve toplam maliyetin 6 trilyon dolar olduğunu söylüyor. Ve bunun etkisiyle ekonomileri uzun bir süre boyunca ortaya çıkamayacak, tabi bu seviyede kalırsa. Halbuki bunun da altına inmesi mümkün. Bu yüzden ekonomik olarak kaybettiler, manevi açıdan kaybettiler, askeri açıdan kaybettiler ve lojistik açıdan kaybettiler.

Muhabir: Bu, Amerikalıların Vietnam’dan sonraki ikinci büyük hezimetleri. Doğru mu?

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Ondan da büyük efendim! Vietnam’ın yanındaki Tonkin Körfeziydi, değil mi? Gemileri orada kalakalmıştı ve Vietnam’da da denizde kalmıştı. Afganistan’da deniz de yok.

Muhabir: Bu yolu ancak Karaçi’den alabilirler.

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Bu yol ancak Karaçi olabilir, başka yol yok. Buraya gelirken bize mi sordunuz? Kendi kendinize geldiniz değil mi? Şimdi gitmek istiyorsanız o zaman gidin. Giderlerse, mağlubiyetle, burunları yere sürtmüş olarak gidecekler… Şu aşamada Amerika’nın tek seçeneği bu, onurlarını koruyabilir ve çıkabilirler. Hezimet zaten vuku buldu. Bu bir süreç, tarihtir bu.

Muhabir: Yani saygın bir çıkıştan mı söz ediyoruz?

ISI Eski Şefi General Hamid Gül: Onurlu. En azından itibarını düşünen bir çıkış. Onur olmaz, hezimetin neresinde onur olur? Lakin böylesinde en azından burunları yere sürtmemiş olur. Fakat halen oyun oynuyorlar. Ne sebeple? Orada Şeriat nizamını görmek istemiyorlar. Eğer Şeriat nizamı gelirse ‘bu bizim için bir ölüm’ diyecekler. Onlarla her gün bir araya geliyorum, gazetecileriyle görüşüyorum; bu onların CIA maskesi, birçok kişi bana gazeteci kimliğiyle geliyor. Birleşmiş Milletlerden kişilerle görüşüyorum, Birleşmiş Milletlerin Afganistan özel elçileriyle, bunlarla görüşüyorum. Onlar diyorlar ki diğer her şeyi kabul ederiz ama bunu kabul etmeyiz; Batı bunu kabul etmeyecek. Ben de dedim ki ‘iyi o zaman, savaşa devam edin. 20 yıl daha savaşın.’ Buna hazır değiller. Bu onlar için mümkün değil.

 

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: