Papa Francesco ‘Tanrı’ya Ortak Koşulmasından’ Af Diledi

Papa Francesco ‘Tanrı’ya Ortak Koşulmasından’ Af Diledi
Nisan 01 09:46 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Papa Francesco, Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ve Golgotha Kayasında öldürülüşünün anıldığı Kutsal Cuma nedeniyle düzenlenen Haç Yolu ayinini yönetti.

Hz. İsa’nın dirildiği gün olduğuna inanılan Paskalya Yortusu öncesi Roma’daki ünlü Kolezyum Amfitiyatrosunun önünde düzenlenen ayine yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Papa, Hz, İsa’nın ölüme götürülüşünü simgeleyen ritüellerin tamamlanmasının ardından Katolik dünyaya yönelik bir konuşma yaptı.

Papa Francesco, Hz. İsa’ya seslendiği cümlelerinde ‘herkes seni terk etse de, ben seni asla bırakmayacağım. Seni değil, gücü seçmek utanç verici. Seni değil, gösterişi ve parayı tanrı olarak seçmek, sonsuzluk yerine dünyeviliği tercih etmek utanç verici’ dedi.

Papa ayrıca ‘dünyanın savaşlarla parçalanmış olmasının, küçüklerin, gençlerin, hastaların ve yaşlıların terk edilmesinin ve dünyanın egoizmle tüketilmesinin de utanç verici olduğunu’ söyledi.

ABD öncülüğündeki Batı ülkelerinin Ortadoğuda yer alan İslam ülkelerine yönelik işgal harekatlarında Hristiyanlığa ait simgeleri çokça kullandığı gözleniyor.

ABD eski başkanı George W. Bush, Irak işgalini ‘Haçlı Savaşı’ olarak nitelemişti.

Papa, ‘Utancı kaybetmek de utanç verici’ diye ekleyerek, nefret, egoizm, kibir, hırs, intikam duygusu, açgözlülük, yolsuzluk ve Tanrı’ya ortak koşulması gibi günahlardan ötürü af diledi.

Katolik Kilisesi içinde yaşanan sorunlara ve eleştirilere de değinen Papa Francesco, hırs ve gururla sürdürülen itibarsızlaştırma çabalarına rağmen Kilisenin insanlığı aydınlatan bir ışık, cesaret verici, bir özgecilik modeli, bir kurtuluş gemisi ve hakikat kaynağı olmaya devam ettiğini savundu.

Özellikle çocuk istismarıyla gündeme gelen Kiliselerde din adamlarının yolsuzluk ve rüşvete bulaştıklarını rapor eden haberler hayli fazla.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: