Paris Saldırganının Kimliği Açıklandı

Paris Saldırganının Kimliği Açıklandı
Mayıs 13 19:11 2018

Fransa’nın başkenti Paris’te cumartesi akşam saatlerinde meydana gelen bıçaklı saldırıyla ilgili kamera kayıtları ortaya çıktı. Paris Operası yakınlarında saldırgandan kaçan çok sayıda kişi çevredeki restoranlara ve mağazalara sığınırker, aldığı bıçak darbelerinden dolayı yerde kalan bir kişi sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan 4 kişinin ise hayati tehlikesi bulunmuyor.

Fransa, Suriye’deki PKK güçlerini destekleyerek Sünni Köylere düzenlenen hava saldırılarında yer alıyor.

Saldırıyı IŞİD üstlendi ancak Fransız yetkililer saldırganla örgüt arasındaki ilişkiyi henüz doğrulamadı.

Polis tarafından olay yerinde vurularak öldürülen 21 yaşındaki Çeçen uyruklu saldırganın 2010’da Fransız vatandaşlığı aldığı ve istihbarat birimlerinin takibinde olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırının ardından yaptığı açıklamada ‘teröristi etkisiz hale getirdikleri’ için güvenlik güçlerini övdü.

Batı ülkelerinde düzenlenen saldırılar eylemcisinin dinine göre kategorize ediliyor.

Khamzat Azimov adındaki saldırganın anne ve babası soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, pazar sabahı gelişmeleri değerlendirmek için özel bir güvenlik toplantısı düzenledi.

Cumartesi akşamı yaşanan hadisede saldırgan hayatını kaybederken görgü tanıkları olayı şöyle anlattı:

Jonathan, Görgü Tanığı: “Lokanta’da çalışıyordum ve bir kadının çığlık attığını duydum. Kadın lokantaya girip korunmak istiyordu ancak adam gelip ona saldırdı. Zaten panik de o anda başladı. Herkes bizim lokantaya girmeye çalışıyordu. Kadının arkadaşları ona yardım etti ve yürüyüp orada uzaklaştılar. Saldırgansa eli kanlı ve bıçaklı bir şekilde ortalıkta geziyordu. Sonra bir alışveriş bölgesine geldi. Herkes ondan kaçıyordu ve arkalarında da o saldırgan vardı.”

Milan Charolloys, Görgü Tanığı: “100 – 150 metre kadar uzaktan bazı silah sesleri duyduk. Ancak tam olarak emin değilim. Seslerin olduğu bölgeye doğru gittim ve bir polis bana “yaralı biri var mı ve şu anda nerede” diye sordu. Biz de ona kadının yerini gösterdik. Polise sorduğumuzda silah seslerinin kendilerinden geldiğini ve saldırganın etkisiz hale getirildiğini söyledi.”

Fransa’da son üç senede bu tarz saldırılarda yaklaşık 250 kişi öldü.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: