Prens TIME Dergisine ‘Gerçek İslamı’ Anlattı

Prens TIME Dergisine ‘Gerçek İslamı’ Anlattı
Nisan 06 10:21 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

TIME dergisi, New York’taki Plaza Oteli’nde Suudi Prens Muhammed bin Selman ile röportaj yaptı.

Röportaj, Time’ın 16 Nisan sayısında yayınlanacak. Prens, Suudi Arabistan’ın reform planlarının yanı sıra Suudi -ABD ilişkileri ve bölgeye yönelik vizyonları ile çeşitli konuları açıkladı.

Time dergisi Editörü Karl Vick, 75 dakikalık konuşma için Muhammed bin Selman ile görüştü.

Vick, Prens Muhammed’e, ABD turunun ardındaki sebebi sorduğunda, Prens şu cevabı verdi: “Amerika Birleşik Devletleri, dünyadaki en eski müttefiklerimizden biridir ve biz de Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski müttefikiyiz.  Ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişki çok derin.”

Suudi-ABD ilişkileri

Başkan Trump ile iyi bir ilişkiye sahip olan Suudi Prens, “Elbette, Başkan Trump’la, ailesiyle birlikte, yönetimindeki tüm kilit kişilerle iyi bir ilişkiye sahibiz ve ayrıca çok iyi bir bağlantımız var. Amerika Birleşik Devletleri’nde her iki partiden de birçok insanla kongrenin birçok üyesi ile iyi ilişki içerisindeyiz. Her iki ülkenin de bizi ilgilendiren tehlikelerle yüzleşmesinin ve her iki ülke için de büyümeye ve daha iyi bir geleceğe kavuşmasının önemine inanıyoruz” dedi.

John Bolton’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görevlendirilmesi üzerine yorum yapan Veliaht Prens şöyle dedi: “Amerika Birleşik Devletleri’nin politikalarını temsil edeceğine eminim onunla görüşeceğiz ve ne olacağını göreceğiz. Ama elbette onu destekleyeceğiz.”

Suudi planı

Suudi Arabistanla ilgili önemli bir soruyu yanıtlayan Suudi Prens, “Şu anda, büyükbabam İbn Suud olarak da bilinen Kral Abdulaziz tarafından kurulan krallığın üçüncü nesliyiz” şeklinde konuştu.

“Kral Faysal, gerçekten harika genç bir takımla geldi ve takımının arasında Kral Halid, Kral Fahd, Kral Abdullah, Kral Selman, Prens Nayef ve daha birçok insan vardı. Ülkeyi çamur evlerinden dünya standartlarındaki modern şehirlere dönüştürdüler ”dedi.

Prens Muhammed Bin Selman, “ama biz genç bir nesil olarak bunu görmedik, çünkü biz bu muhteşem modern şehirde doğduk. Zaten dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan ekonomide yaşıyoruz ve gözlerimiz, ne yapamayacağımıza odaklanıyor. Suudi Arabistan’ın bugüne kadar kapasitesinin sadece yüzde 10’unu kullandığını ve yüzde 90’lık bir orana sahip olduğumuza inanıyoruz ”diye ekledi.

Gerçek İslam

Muhammed Bin Selman ayrıca İslam ve terörizmle savaş hakkındaki soruları da yanıtladı. İslam’ı savunan Veliaht Prens, aralarında Suudi Arabistan’ın da bulunduğu birkaç ülkede uygulanan İslam’ın gerçek İslam olmadığını bunun ’79dan sonra istismar edilen İslam’ın halk tarafından uygulanış biçimi olduğunu savundu.

Veliaht Prens’in ’79 yılıyla İran Devrimine işret ettiği değerlendiriliyor. Prens Muhammed Bin Selman, ülkesinin bu istismar edilmiş İslam’a karşı Peygamberin uygulamalarıyla direndiğini ifade etti.

Suudiler tarikat değil

Sünni ve Şii mezhepleri ile ilgili olarak da Prens şöyle dedi: “Suudiler arasında mezheplere göre ayrım yapmıyoruz. Suudi Arabistan’da Suudiler olarak yaşıyoruz. ”

_________

İlgili Haber

‘Vehhabiliği Müttefiklerimiz İstediği İçin Yaydık’

Veliaht Prens Selman Da Vinci Tablosuyla Lüks Yatı Takas Ediyor

Usame Bin Ladin’i Konuştular

Suudi Prens: “ABD, Suriye’den Çıkmamalı”

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: