Putin: Rus Ordusu Suriye’de Kalacak

Putin: Rus Ordusu Suriye’de Kalacak
Haziran 08 01:38 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Vladimir Putin, Rus ordusunun Suriye’den çekilmesine yönelik bir planının olmadığını, ancak orada kalıcı tesisler inşa etmediğini iddia etti.

Putin, televizyon programında yaptığı açıklamada, “Rusya’nın avantajına olduğu ve uluslararası sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz sürece orada kalacağız” dedi.

Ancak, “orada uzun vadeli tesisler kurmuyoruz ve eğer gerekliyse herhangi bir maddi zarara uğramadan askerlerimizi çok çabuk geri çekebiliyoruz” diye ekledi.

Putin, Suriye savaşını Rus askerleri için “eşsiz bir deneyim” olarak nitelendirdi.

Rusya Devlet Başkanı, “Öncelikle, silahlı kuvvetlerimizi geliştirecek benzersiz bir deneyim oldu” dedi.

Kremlin, 2015 yılının Eylül ayında Ortadoğu’nun en büyük müdahalesinde ilk kez hava saldırıları başlattı ve savaşı  Beşar Esed’in lehine çevirerek büyük bir yıkım gerçekleştirdi.

“Üçüncü dünya savaşı” olasılığı sorulduğunda, Putin, ABD’yi kışkırtıcı hareketlerde bulunmakla suçlamasına rağmen, insan uygarlığının sona ermesi tehdidinin yeterli bir kısıtlama olması gerektiğini söyledi.

“Karşılıklı yok olma tehdidi her zaman uluslararası arenada katılımcıları kısıtladı, önde gelen askeri güçlerin aceleci hareketler yapmasını engelledi ve katılımcıları birbirlerine saygı duymaya zorladı” dedi.

 

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: