Rejim Ordu Sözcüsü: Doğu Guta’nın Çoğunu Ele Geçirdik, Operasyonlarımız Devam Ediyor

Rejim Ordu Sözcüsü: Doğu Guta’nın Çoğunu Ele Geçirdik, Operasyonlarımız Devam Ediyor
Nisan 01 11:10 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Rejim Ordu Komutanlığı, Doğu Guta’daki kasaba ve köylerin çoğunu yeniden ele geçirdiklerini duyurdu. Ordu Sözcülüğü, Muhaliflerin elindeki son bölge olan Duma için askeri baskıyı artırdıklarını söyledi.

İdlib merkezli Muhalif örgütler iç savaşlarını sürdürürken Rejim Ordusu, Doğu Guta’daki askeri operasyonlarını geçtiğimiz aydan bu yana artırdı.

Kaynaklar, Rejim’in Guta’dan sonra Hama’ya ilerleyeceğini söylüyor.

Devlet Televizyonundan yapılan yayında Rejim Ordu Sözcüsü ‘haftalardır devam eden askeri kampanyanın Suriye’nin başkenti Şam’a güvenlik getirdiğini ve başkentin ülkenin diğer bölümlerine olan ana bağlantılarında emniyet sağlandığını, kuzeye ve Irak sınırına, uzandığını’ belirtti.

Ordu Sözcüsü ayrıca Duma kenti eteklerindeki askeri operasyonların devam ettiğini de ekledi. Bölge İslam Ordusu grubu tarafından kontrol ediliyor.

Duma’nın düşmesi, Sünni Muhalifler için 2016 yılından sonra yaşanacak en büyük hezimet olacak. Kasaba 7 yıldır devam eden savaşın başlangıcındaki protestoların ana merkeziydi.

Ordu Sözcülüğüne göre haftalardır devam eden çatışmalarda yüzlerce Muhalif hayatını kaybetti. Muhalif kaynaklar ise İran destekli Rejim güçlerinin sivil alanlara yönelik kimyasal saldırılar düzenlendiğini belirtiyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: