Reuters: ‘Taliban’ın Kente Girmesiyle Hükumet Yetkilileri Makamlarını Terk Etti’

Reuters: ‘Taliban’ın Kente Girmesiyle Hükumet Yetkilileri Makamlarını Terk Etti’
Mayıs 30 09:46 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketinin güney vilayeti Uruzgan’ın Çara kentine girmesiyle ABD destekli Afgan Milli Ordusunun geri çekilmek zorunda kaldığı bildirildi.

CIA’e yakınlığıyla bilinen bir haber-analiz sitesi, Kabil Hükumet Yetkililerinin valilik binalarından ve askeri birliklerden çekilmesiyle İslam Emirliği Taliban Hareketinin Çara’yı kontrolü altına aldığını yazdı.

Siteye göre Taliban, Çara’nın yanı sıra Tarin Kot ve Has Uruzgan kentlerinde de geniş alanlar elde etti.

Uluslararası Haber Ajansı Reuters de Uruzgan Valilik Konseyinden bir yetkilinin Taliban’ın girmesiyle kamu binalarından çekilmek zorunda kaldıklarını itiraf eden bir açıklama yayınladı.

Yetkiliye göre güvenlik güçleri Taliban’la savaşmaya devam etti.

İslam Emirliği Taliban Hareketi ise resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada ‘Çara idari merkezi, Ulusal Emniyet Güçleri Merkezi ve kentte bulunan 17 kontrol noktasının Mücahitler tarafından ele geçirildiğini’ duyurdu.

Taliban açıklamasında ayrıca 15 güvenlik gücünün İslam Emirliğine teslim olduğu yönünde bir bilgi var. Taliban, savaş sonrasında geniş miktarda askeri teçhizat ele geçirdi.

Çara’nın Taliban tarafından ele geçirilişi, Afgan Milli Ordusunun Taliban’a yönelik operasyonlarını artırdığını ilan etmesinin ardından geldi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: