Rohingya Müslümanlarına Karşı Etnik Temizlik Devam Ediyor

Rohingya Müslümanlarına Karşı Etnik Temizlik Devam Ediyor
Mart 06 15:11 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Andrew Gilmour Cox Bazar bölgesine yaptığı ziyaret sonrası yaptığı konuşmada;

Myanmar, Rohingya’lı Müslümanlara karşı “etnik temizliğe” devam ederken, Bangladeş’ten geri almaya hazır olduğunu açıkladı dedi.

” Myanmar etnik temizliği devam ediyor, Cox Bazar’da gördüğümüz ve duyduğumuz şeylerden başka sonuç çıkarmayacağımı düşünüyorum” dedi.

Açıklamada “Rohingya’ya karşı yaygın ve sistematik şiddetin devam ettiği görülüyor” dedi.

Yetkili yaptığı açıklamada, herhangi bir Rohingyalı’nın yakın gelecekte Myanmar’ın bazı mültecileri geri alma sözü verdiği halde Myanmar’a geri dönemesinin düşünülemez olduğunu söyledi.

BM yetkilisi, Mevcut koşullar altında güvenli, onurlu ve sürdürülebilir dönüşlerin elbette imkansız olduğunu biliyoruz dedi.

“Şiddet, geçtiğimiz yıl kana susamış ve kitlesel tecavüz olaylarının yaşandığı, Bangladeş’e kaçacak şekilde tasarlanmış terör eylemine dönüştü” dedi.

Dünyada en fazla zulüm gören topluluklardan biri olan Rohingya Müslümanları, Myanmar vatandaşı olarak tanınmıyor ve budist çetelerden, askeri ve polis güçlerinden yaygın ayrımcılık görüyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: