Rus ve Rejim Saldırılarından Dolayı Yaralı Bir Nesil Yetişiyor

Rus ve Rejim Saldırılarından Dolayı Yaralı Bir Nesil Yetişiyor
Mayıs 11 12:07 2018

Suriye savaşında on binlerce çocuk hava saldırıları nedeniyle uzuvlarını yitirdi. Gaziantep’te yaşayan Macide de onlardan biri. Macide, Gaziantep’te ailesiyle birlikte hayata tutunmaya çalışıyor.

“On kişi ile beraber bir kamyondaydık. Birdenbire bir uçak kamyonumuza ateş açtı” diyen Macide uğradığı saldırıyı anlatmaya başlıyor.

Macide dört kardeşi, anne ve babasıyla birlikte Halep’in doğusuna düzenlenen saldırılardan kaçmaya çalışıyormuş. Macide olayın meydana geldiği 2013 yılında beş yaşındaymış. Macide, başı önünde anlatmaya devam ediyor: “Gözlerimi tekrar açtığımda herşey yanmıştı, her taraf siyahtı.”

Macide el Ömer bu saldırı sırasında sağ bacağını kaybetmiş.

Macide gibi annesi de o günü hiç unutamamış. “Kendime geldiğimde Macide baygın bir şekilde yatıyordu. Bacağının olmadığını gördüm. Her yer cesetlerle doluydu. Yanmış cesetlerle. Sanki ortalık cehenneme dönüşmüştü.”

Macide’nin annesi Zeliha hemen kızını en yakın hastaneye götürse de Macide’nin bacağının hemen ampute edilmesi gerekmiş.

Yaralı bir nesil yetişiyor

Macide ve ailesi bir şekilde Türkiye’ye gelmeyi başarmış. Aile şimdi Gaziantep’te, Suriye sınırına 60 kilometre uzaklıkta bir yerde yaşıyor. Gaziantep’te Macide ve ailesi gibi yaklaşık yarım milyon Suriyeli yaşıyor. Bunların bir kısmı kentin dışındaki bir mülteci kampında bazıları da Macide’nin ailesi gibi kent merkezinde yaşamaya başlamış.

Ailenin yeni evinde onlara eski hayatlarını hatırlatacak ne bir resim var ne de bir eşya var. Sahip oldukları tek şey hatıraları.

Macide hastaneden çıktığında oradaki bahçede birçok ceset görmüş. “Kardeşim cesetleri görünce hemen gözlerini kapattı. Ama ben kapatmamıştım. Cesetlerden birinin üstü tamamen açıktı. Keşke oraya hiç bakmasaydım. Gördüğüm ceset hala aklımdan çıkmıyor” diyor Macide.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Suriye savaşı nedeniyle bir buçuk milyon kişi bedensel engelli oldu. Yaklaşık seksen binden fazlasının bir uzvu ampute edildi. Bunların çoğunu Macide gibi çocuklar oluşturuyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) bir neslin “bedensel ve ruhsal yaralara” maruz kaldığını söylüyor.

Macide yine yürüyebiliyor

Protez ve terapiler sayesinde on yaşındaki Macide bugün tekrar yürüyebiliyor. Her ne kadar protezle yürüyebilse de gündelik hayatında birçok zorlukla karşılaştığını anlatıyor: “Diğer çocuklar uyanır uyanmaz yataktan fırlıyor, üstünü giyiyor, çantasını alıp okula koşuyor. Benim ise sadece protezimi takmam bazen bir saat sürüyor. Hatta bazen annem yardım etmek zorunda kalıyor.”

Macide düzenli bir şekilde terapiye devam etmek zorunda. Artık eskisi kadar acı çekmediği için mutlu. Terapistiyle yaptığı merdiven çıkma ya da denge çalışmaları artık daha eğlenceli geçiyor. Macide o kadar iyi yürümeye başlamış ki, onun bacağını kabettiğini bilmeyen birinin  protez ile yürüdüğünü anlaması oldukça güç.

 

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: