Rusya, Apple’dan Telegram’ı Engellemeye Yardım Etmesini İstedi

Rusya, Apple’dan Telegram’ı Engellemeye Yardım Etmesini İstedi
Mayıs 29 16:31 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi 

Rusya iletişim gözlemcisi yaptığı açıklamada, Apple’ın özel mesajlaşmalara güvenlik hizmetlerini vermeyi reddettiği için ülkede yasaklanmış olan popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’ın engellemesine yardım etmesini istediğini söyledi.

Roskomnadzor, Apple’ın hem Rusya’daki Telegram kullanıcıları için push bildirimlerini hem de yeni mesajlar için uyarı almayacaklarını ve böylece daha az kullanışlı hale getireceklerini ve artık ülkede indirilemediğini ifade etmelerini istediğini kaydetti.

Roskomnadzor, “yukarıda sözü edilen Apple Inc. hizmetinin işleyişini ihlal ettiği için olası bir eylemden kaçınmak, sorunu çözmek için şirketinizin mümkün olan en kısa sürede bize bildirmesini rica ediyoruz ”dedi.

Roskomnadzor’un müdürü Alexander Zharov daha sonra Rus haber ajansı Interfax’a Apple’ın bir ay boyunca cevap vermediğini bildirdi.

Geçtiğimiz ay Moskova mahkemesi, yetkililer ile Telegram arasındaki uzun süredir devam eden bir savaştan sonra popüler uygulamayı yasakladı.

İnsanların mesaj, fotoğraf ve videolarını 5000 kişiye kadar olan gruplarda paylaşmalarına olanak veren ücretsiz uygulama, Durov ve kardeşi Nikolai’nin 2013 yılında piyasaya sürmesinden bu yana 200 milyondan fazla kullanıcının ilgisini çekti.

Mahkeme kararı sonrasında Roskomnadzor, Telegram’ın işleyiş faaliyetlerini yüzde 15 ila 30 oranında bozmayı başardığını söyledi.

Roskomnadzor Pazartesi günü TASS eyalet haber ajansına verdiği demeçte, yasağın uygulanmasına ilişkin görüşmelerin Google ile devam ettiğini söyledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: