Rusya: Güney’deki Yabancı Güçler Çıkıyor

Rusya: Güney’deki Yabancı Güçler Çıkıyor
Mayıs 30 13:12 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Suriyeli olmayan tüm güçlerin ülkenin İsrail’le olan güney sınırlarından çekilmesinin en kısa zamanda gerçekleşeceğini söyledi.

Esed Rejim güçleri bir süredir devam eden hazırlıklarını tamamladıktan sonra Suriye’nin güneyindeki bölgeleri de tamamen ele geçirmek için operasyonlara başlıyor.

Rusya ve İran destekli Rejim güçleri, Şam ve banliyölerini tamamen kontrol altına aldı.

Rejimin güneydeki ilk durağı, İsrail’in işgal altında tuttuğu Golan Tepelerinin sınırındaki Kuneytira bölgesi.

Deraa için de hazırlıklarını tamamlayan Esed unsurları, yeni başlatacağı taarruz için bölgeye yığınak yaptı.

IŞİD, Esed Rejiminin hazırlıkları esnasında bölgedeki Muhalif unsurlarla olan çatışmalarını sürdürdü.

TASS Haber Ajansı Dışişleri Bakanı Lavrov’un sınır boyundaki Suriyeli olmayan tüm güçlerin bölgeyi terk ederek çekilecekleri yönündeki açıklamasını aktardı.

Yabancı güçlerin geri çekilişinin güneyden başlayarak kuzey bölgelerine doğru genişletileceği değerlendiriliyor.

Rus Devlet Başkanı Putin ile Şam Rejimi Başkanı Beşşar Esed Arasında önceki hafta Soçi’de sürpriz bir buluşma gerçekleşmişti.

Alexander Lavrentiev, Soçi görüşmesinde dile getirilen yabancı güçlerin Suriye’den çekilmesi gerektiği yönündeki ifadeler hakkında şöyle söyledi: “Bu açıklamada Türk, Amerikan, İran ve Hizbullah güçleri de dahil Suriye’deki tüm yabancı güçleri kapsıyor.”

Putin’in bu konudaki açıklamasının ‘siyasi bir mesajın’ ürünü olduğunu belirten Alexander Lavrentiev, bunun yabancı güçlerin Suriye’den çekilme sürecinin başlangıcı olarak görülmediğini ekledi.

Putin, Esed’le görüşmesinin ardından şunları söylemişti: “Suriye Ordusunun teröristlere karşı savaşında somut zaferlerle ve başarılarla başladık, aktif bir siyasi süreç başlattık, bunun arkasından da yabancı silahlı kuvvetlerin Suriye topraklarından çıkışı başlayacak.”

Rus Televizyonlarındaki görüşmeye ilişkin karelerde Putin’in Esed’e ‘birçok şeyin yapıldığı ve Esedle birlikte yeni adımların atılacağı aşamaya geçilebileceğini’ söylediği görüldü.

Rusya, İran ve Esed Rejimi ortaklığındaki Suriye savaşında yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybederken 11 milyon Suriyeli de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: