Şii Askerlerin Hristiyan Mezarlarından Altın Diş Çaldığı Tespit Edildi -FOTO-

Şii Askerlerin Hristiyan Mezarlarından Altın Diş Çaldığı Tespit Edildi -FOTO-
Şubat 28 15:33 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Ortadoğu’dan haberler yapan bir yayın kuruluşu, Rejim güçlerinin daha önce kontrol ettikleri bölgelerde Hristiyanların mezarlarını kazarak altın diş ve benzeri değerli eşyaları çaldığını gösteren bulgulara ilişkin fotoğraflar yayınladı.

Rejim unsurlarının aile kubbeleri, gümüş-altın, mücevher ve mevtaların altın dişlerini sökerek çaldığı yönündeki haberler uzun süredir aktarılıyordu.

Yakın geçmişte Muhaliflerin eline geçen Hareste’de çekilen fotoğraflar, uluslararası haber kuruluşları tarafından da alıntılandı.

Bölge beş senedir Esed Rejiminin kontrolündeydi. Rejim askerlerinin ve Şii milislerin bu süreçte mezarları kazarak hırsızlık yaptığı saptandı.

Suriye’nin değerleri yalnızca Şii milisler tarafından değil Esed Rejimi tarafından da kaçırılıyor.

Esed Rejiminin Birleşmiş Milletler BM Daimi Elçisi Dr. Beşar Caferi, milattan önce 2350 yılında imzalanan insanlık tarihinin bilinen en eski barış antlaşmasını gösteren tarihi ikonu BM Özel Elçisi Stefan de Mistura’ya hediye etmişti.

İdlib’te bulunan tarihi anlaşma, Suriye halkına ait olsa da Dr. Beşar Caferi’nin söz konusu tarihi eseri bir siyasi pazarlık aracı olarak kullanması tepkiye neden oldu.

Rejim temsilcisi Dr. Beşar Caferi ‘Entami’ diye adlandırılan eserin Suriye Halkına ait olduğunu ifade ettikten sonra Türkiye ve ABD hakkında kullandığı politik ifadelerle barış anlaşmasını içeren tarihi eseri İtalyan diplomata ‘hediye etti.’

Tarihçiler Dr. Caferi’nin De Mistura’ya hediye ettiği tarihi anlaşmanın bulunmasından önce en eski barış anlaşmasının milattan önce 1274 yılında yapılan Kadeş Savaşının ardından imzalanan antlaşma olduğunu düşünüyordu.

Suriye halkına ait olan tarihi eser ise Kadeş Antlaşmasından 1200 yıl daha eski. Söz konusu tarihi eser İtalyan arkeolog Paolo Matier tarafından İdlib’te bulundu.

Esed Rejiminin Birleşmiş Milletler BM Daimi Elçisi Dr. Beşar Caferi, kendilerinin barıştan yana olduğunu savunduğu konuşmasında Batı müzelerindeki diğer bazı eserlerin ‘tarihi baş aşağı çevireceği için’ tercüme edilmediğini de ekledi.

Rejim askerlerinin Hareste’li Suriyeli Hristiyanların mezarlarını kazarak hırsızlık yaptığını gösteren fotoğraflar Ortadoğu’lu haber kuruluşu tarafından paylaşıldı:

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: