“Sırf Güçlü Bir Ülkesiniz Diye Bize Böyle Hayvanlarmışız Gibi Davranmayın”

“Sırf Güçlü Bir Ülkesiniz Diye Bize Böyle Hayvanlarmışız Gibi Davranmayın”
Mayıs 26 21:43 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD sınır devriye birlikleri, güney Texas’ta Claudia Gomez adlı 19 yaşındaki bir Guatemalalı kadını vurarak öldürdü.

Olay, Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeye göç etmek isteyen yabancıları ‘çete üyeleri ülkeye hayvanlar gibi giriyor’ ifadeleriyle nitelemesinin ardından geldi.

Sınır Devriye Birlikleri tarafından yapılan açıklamada emniyet yetkilisinin kalabalığın üzerine doğru koşuşmasından sonra ateş açtığı savunuldu.

Kalabalığın üzerine ateş açan Sınır Devriyesi, göçmenleri, ‘yasadışı varlıklar’ ve ‘bir grup şüpheli yasadışı varlıklar’ şeklinde niteledi. 19 yaşındaki Gomez de onlar arasındaydı.

Sınır Devriye birlikleri, daha önceki bir açıklamasında da aralarında Claudia Gomez’in de bulunduğu göçmenlerin kendilerine kesici olmayan aletlerle saldırdığını iddia etmişti.

Claudia Gomez’in halası Dominga Vicente  konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Birleşik Devletler Hükumetinden sırf güçlü ve gelişmiş bir ülke olduğunuz için bize bu şekilde hayvanlarmışız gibi davranmamasını istiyorum.”

Dominga Vicente, 19 yaşındaki yeğeni Claudia Gomez’in iş ve eğitim fırsatları için evini terk ederek Amerika’ya iltica etmek istediğini ifade etti.

Guatemala Dışişleri Bakanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada göçmenlerin haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Bakan, sınır devriyesinin göçmenlere yönelik şiddet içerikli saldırılarını kınadı.

İnternette yayınlanan 7 dakikalık bir videoda olay sonrası an görüntülendi. İspanyolca feryat eden bir kadının ‘kızcağıza neden ateş ettiniz? Onu öldürdünüz!’ dediği görüldü.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: