Sisi, Yaşam Tüneline Zehirli Gaz Pompaladı 2 Filistinli Öldü

Sisi, Yaşam Tüneline Zehirli Gaz Pompaladı 2 Filistinli Öldü
Şubat 11 21:03 2019

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Gazze sağlık bakanlığı sözcüsü, Mısır’ın sınır tüneline zehirli gaz pompalayarak iki Filistinlinin boğulmasına neden olduğunu söyledi.

Hamas içişleri bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada , Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki bir tünelde iki Filistinli’nin öldürüldüğünü belirtti.

Sözcü İyad el-Bozum’a göre, zayiatlardan biri Hamas polis memuru, diğeri ise sivil biriydi.

Bozum, 39 yaşındaki Abdelhamid el Akar ve 28 yaşındaki Sabi Abu Karushayn, “zehirli gaz solunması nedeniyle boğulmuş” dedi.

Görgü tanıkları, Mısır’ın tünele gaz pompaladığını söyledi.

Görgü tanığı iki Filistinliye göre, zehirli gazın tünele pompalanmasından sonra yardım isteyen üç işçiyi kurtarmaya çalışıyorlardı.

Bozum yaptığı açıklamada, Pazar günü uyarılan sivil savunma ekiplerinin “birkaç saat süren büyük bir çabadan sonra” iki cesedi tünelden aldıklarını söyledi.

Ayrıca, göreve katılan diğer iki güvenlik görevlisini de kurtardılar ve gazdan etkilenenleri hastaneye sevk ettiler.

Daha önceki tünellere karşı gaz kullanımı 

Bozum, maddenin menşei hakkında yorum yapmadı, ancak Filistinli güvenlik kaynağı Mısır ordusunun sınır boyunca bulduğu yasa dışı tünellerin kullanımını durdurmak için gaz kullandığını söyledi.

Mısır ordusu Pazartesi günü konuşmak için ulaşılamadı, ancak 2010 yılında Kahire, sınır tünelinde dört Filistinli’nin ölümünden sonra da benzer suçlamaları reddetti.

Tüneller, İsrail, Mısır ve Akdeniz arasında sıkışmış iki milyon insanın bir yaşam çizgisi olarak hizmet verdi.

Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi, , 2014 yılında göreve geldiğinden beri tünelleri yıkmaya devam ediyor.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: