‘Sisi’ye Karşı Sisi’ Seçimleri Sonuçlandı

‘Sisi’ye Karşı Sisi’ Seçimleri Sonuçlandı
Mart 29 10:35 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Mısır’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, oyların yüzde 92’sini alarak yeniden seçildi.

Mısır Devlet Gazetesi El Ahram ve Ahbar El Yevm, 60 milyon kayıtlı seçmenden 23 milyonunun katıldığı seçimlerde Sisi’nin ilk sonuçlara göre oyların yüzde 92’sini alarak yeniden seçildiğini duyurdu.

Diğer rakiplerini tutuklattıktan sonra seçimlere giren Abdulfettah Sisi’nin ‘yarışı’ kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Bazı gözlemciler Sisi’nin karşısındaki aday Musa Mustafa Musa’nın son derece zayıf olmasından dolayı seçimleri Mübarek dönemindeki referandumlara benzetiyor.

Sokaklarda seçimlere dair afiş, konferans ve seminer ilanları yer almasına rağmen katılımın oldukça düşük olduğunu belirtildi. Hükümet sandık başına giden seçmen sayısını artırmak için birçok dükkan ve alışveriş merkezinde oy kullananlara yüzde 50’ye varan indirimler yaptı.

Diğer Rakiplerini Tutuklattıktan Sonra Sisi: Başka Adaylar Da Olsun İsterdim

Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi, Mısır seçimleri hakkında geçen hafta yaptığı açıklamada ‘seçmene daha fazla seçenek sunması için daha çok aday olmasını isterdim’ dedi.

Abdulfettah Sisi ekledi: “Fakat ülke henüz buna hazır değil.”

26-28 Mart tarihlerinde düzenlenen genel seçimleri Sisi’nin kazanması bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ‘aday çıkmamasından dolayı kendisinin suçlanmaması gerektiğini’ savunmuştu.

Sisi’nin ülkede demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’ye yönelik darbeden sonra Mısır’ın en büyük muhalif kitlesi Müslüman Kardeşler taraftarlarını da terör örgütü ilan edip ‘tek adam’ rejimine doğru ilerlediği değerlendiriliyor.

Cumhurbaşkanı Sisi seçim kampanyaları sürecinde de rakiplerini tek tek tutuklattı. Abdulfettah Sisi’nin önemli rakiplerinden muhalif parti genel başkanı Abdul Munim Ebul Fetah güvenlik güçleri tarafından Şubat ayında tutuklandı.

Mısır seçimlerinin ‘sonucu belli’ olduğunu savunanlar Abdulfettah Sisi’nin ülkedeki hukuk dışı uygulamalarına dikkat çekiyor.

Abdulfettah Sisi’nin en önemli rakibi ve eski genelkurmay başkanı Samim Anan da geçtiğimiz ay cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklamasının ardından tutuklanmıştı.

Mısır’ın en büyük televizyon kanalarında yayınlanan röportajda Sisi ‘benimle ilgisi olmayan şeylerden dolayı beni suçluyorsunuz’ diyerek kendini savundu.

Abdulfettah Sisi: “Allah’a yemin ederim ki 1,2,3 hatta 10 farklı kişinin seçimlerde yarışmasını ve sizin seçimde bulunmanızı isterdim. Hazır değiliz. Bu bir ayıp değil. 100’den fazla partimiz var, biri görevlendirilmeli.”

Mısırlı Selefi Parti, Seçimlerde Sisi’yi Destekleyeceğini Açıklamıştı

Mısır’daki Selefi Nur Partisi, 26-28 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen genel seçimde Abdulfettah Sisi’yi destekleyeceğini duyurmuştu. Yunus Mahyun, Partisinin kararını Ocak ayında düzenlediği basın toplantısıyla duyurmuştu.

Nur Partisi Lideri Yunus Mahyun, düzenlediği basın konferansında partisinin ekonomi, rüşvet, insan hakları ve terörizmle mücadele politikalarını anlattı.

Yunus Mahyun ‘mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, bu ağır sorumlulukları taşıyabilecek ve silahlı kuvvetler, polis ve parlamento gibi devlet kurumları arasında işbirliğini sağlayabilecek en uygun kişi’ dedi.

Nur Partisi Lideri ayrıca ‘bu birliktelik, istikrarı sağlayacak ve ülkeyi birçok tehlikeden uzaklaştıracaktır’ şeklinde konuştu.

Dr. Zevahiri: Mısır’da daha azgın bir rejim kuruldu

Dr. Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin ‘Yardım Olunan Ümmete Kısa Mesajlar’ başlıklı konuşmasının 8. bölümü Şubat ayında yayınlandı. Dr. Zevahiri, yeni bölümde bir kez daha Mısırlı Müslümanlara seslendi.

Kendisi de Mısırlı olan Dr. Zevahiri, Sisi’yi eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’ten daha ‘azgın’ olarak tarif etti ve şunları söyledi:

“Kerim ve sevgili Müslüman kardeşlerim, öfkeli Mısır halkının devrimi kayıp ve heba ile son buldu; ve tağuti fasid mücrim mürted rejim daha fazla fesat, cürüm ve daha fazla irtidatla geri döndü.

Ve tüm bunlar söz konusu halk ayaklanmasının liderlerin karşı karşıya olduğu mücrim tağuti batıldan daha küçük olduğunu ortaya çıkardığı için olmuştur; size durumu açıkça izah edeyim: liderler, mürted mücrim tağuti batıl rejime angaje oldu, onu kabullendi, birlikte yaşamayı benimsedi ve çoğunlukla onun meşruiyetini tanıdı.”

Mursi Hapishane Koşullarından Dolayı Ölebilir

İngiliz milletvekilleri heyeti, sert hapishane koşullarının Muhammed Mursi’nin erken ölümüne yol açabileceğini düşünüyor.

Mısır eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İngiliz milletvekilleri ve avukatlardan oluşan bir komisyon, erken ölümle sonuçlanabilecek koşullarda tutulan liderin, uluslararası hukuk tarafından onaylananlardan daha düşük standartlarda bulunduğunu belirtti.

Yayınlanan bir raporda , Mursi’nin ailesi tarafından görevlendirilen Gözaltı Gözden Geçirme Paneli (DRP), eski liderin diyabet hastalığının yetersiz tedavi edildiğini ve karaciğer hastalığının yeterince bakılmadığını söyledi.

Heyet raporunda “bu yetersiz bakımın sonucu, uzun vadeli halin bozulmasına yol açacak ve bu da erken ölüme yol açacaktır” denildi.

Heyet, Cumhurbaşkanı Abdul Fettah El Sisi, “ilke olarak işkence suçundan sorumlu tutulabilir” ifadesini ekledi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: