Sosyalist Venezuela’dan ‘Göç Et Veya Öl’

Sosyalist Venezuela’dan ‘Göç Et Veya Öl’
Şubat 26 18:20 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Başkan Nicolas Maduro’nun sosyalist hükumeti altında hiperenflasyonla neredeyse değersiz hale getirilmiş para,  döviz büro elamanlarını işsiz bıraktı.

Karayipler sahilindeki kurak La Guajira yarımadası, Latin Amerika’nın en büyük insani krizinde ön cephede duruyor.

Venezuellalılar aç, susuz ve yorgun, geceleri nerede geçirecekleri belli değil, ancak ana vatanındaki acı durumdan kurtulduklarından rahata kavuşacaklar.

Kolombiya’ya kaçan yarım milyondan fazla Venezuella halkı,bir zamanlar müreffeh olan ülkelerinde petrol ihraç ederken yoksulluğun, artan şiddetin, yiyecek ve ilaç sıkıntısının yaşam umutlarını yitirdiğini söylüyor.

 Yeraldine Murillo (27 yaşında), altı yaşındaki oğlunu Venezuela’nın Maracaibo kentinde sınırdan 90 km uzakta bıraktı. Ve “Göç etmeyen orada açlıktan ölür. Bu iki seçenekten biri “dedi.

Murillo “Orada, insanlar çöp yiyor. Burada, insanlar yemek yemeye çok sevindiler “dedi. Kolombiya’nın başkenti Bogota’da iş bulmak ve oğlu için geri dönmek istiyor.

Venezuela’dan çıkma – Myanmar’daki Rohingya halkının Bangladeş’e kaçmasını yansıtıyor. Göçmen yetkili, her gün 2.000 Venezuelalı’nın Paraguachon aracılığıyla Kolombiya’ya girdiğini söyledi.

Maicao gibi aşırı kalabalık sınır kasabalarından gelen baskıyla Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, bu ay sınır kontrollerinin sıkılaştırılmasını emretti ve 3000 güvenlik görevlisini atadı.

Ancak tedbirlerin, 2,219 km’lik sınırda kaçak göçmenlerin akışını engellemesi muhtemel değil.

Paraguachon’da, sınır kontrollerinin yetersizliği nedeniyle kaçakçılığın başarılı olmasına izin verildiği belirtilirken yetkililer günlük 4000 kişinin yasa dışı yollarla geçtiğini tahmin ediyor.

 Her gece şehrin sokaklarında uyuyan 1.000 Venezüella’lı olduğu tahmin ediliyor.

‘MADURO DİYETİ’

Venezuela lideri Hugo Chavez 1999’da Sosyalist devrimi yaptı.

Birleşmiş Milletler mülteci kuruluşunun yardımıyla 58 yaşındaki Venezuellalı, Katolik piskoposu tarafından yönetilen Maicao’daki bir barınakta yatacak yer bulan şanslı insanlar arasında yer aldı. Çocuklarının açlık gözyaşları  onun Venezuela’dan kaçmasına yol açtığını söyledi.

7 yaşındaki kızı ağzına pirinç sıkıştırarak “akşam yemeğinde ve öğleden sonra istiyorlardı ve onlara verecek bir şeyim yoktu” dedi.

Arellano, “Bu onların olması gereken durum değil,” diye konuştu.

Göçmenler verdiği demeçte Venezuela’da bir kilo pirinç için 400 bin bolivar ödüyorlar. Resmi aylık asgari ücret 248.510 Bolivar’dır – resmi döviz kurunda 8 dolar civarında, karaborsada 1.09 dolar-

Birçok göçmenin şaka yolu ile “Maduro diyeti” olarak bahsettiği gıda sıkıntısında kimlik kartları için yıllar önce çekilmiş olan fotoğraflardan çok daha zayıflar.

Sığınma evi üç gün boyunca yiyecek ve barınak sağlıyor.

Kolombiya, göçmenlerin halk sağlık kuruluşlarından faydalanmalarına ve çocuklarını devlet okullarına göndermelerine izin veriyor.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: