Sudan, Büyükelçisini Tekrar Mısır’a Gönderiyor

Sudan, Büyükelçisini Tekrar Mısır’a Gönderiyor
Mart 03 13:16 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Sudan’ın büyükelçisini yeniden komşu Mısır’a göndereceğini söyledi. Sudanlı Büyükelçi, iki ülke arasında yükselen tansiyon nedeniyle iki ay önce geri çekilmişti.

Hartum Yönetimi, Büyükelçi Abdel Mahmud Abdel Halim’i Ocak ayında neden geri çağırdığını açıklamasa da iki ülke arasındaki tansiyonun Halayeb sınır bölgesi ve Sudan-Türkiye arasındaki anlaşmanın yükselttiği değerlendiriliyor.

Abdulfettah Sisi’nin Temmuz 2013’de Muhammed Mursi Hükumetine darbe yapması ve darbeyi protesto eden sivil vatandaşların üzerine ateş açılmasının ardından Türkiye ve Mısır arasındaki lişkiler kopma noktasına gelmişti.

Abdulfettah Sisi, ABD öncülüğündeki Batı Devletleri ve Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından destekleniyor.

Sudan Dışişleri Bakanı Ghandour konuya ilişkin açıklamasında ‘halklarımız ve ülkelerimiz arasındaki bağlar tarihe dayanıyor ve bunu sürdürmek ise bizim görevimiz. Bu ilişkileri doğru bir yola koymak vazifemiz’ dedi.

İki ülkenin dışişleri bakanları ve istihbarat yetkilileri, geçen ay başkent Kahire’de bir araya gelerek tansiyonu düşürmeye çalışmıştı.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: