Sudan Tüm Sözleşmeleri İptal Ettiğini Açıkladı

Sudan Tüm Sözleşmeleri İptal Ettiğini Açıkladı
Haziran 07 01:00 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Sudan’lı yetkililer, Kuzey Kore ile “tüm sözleşmeleri iptal ettiklerini” söyledi ve Hartum’un Pyongyang ile bu tür anlaşmalar yaptıklarını ilk kez kabul etti.

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada Hartum, Kuzey Kore’ye karşı BM Güvenlik Konseyi yaptırımlarını uygulamak için bir komite kurdu denildi.

Bakanlık, “Sudan’ın savunma üreticileri Kuzey Kore ile imzalanan tüm sözleşmeleri iptal ettiler ve aynı zamanda Kuzey Kore ile doğrudan veya üçüncü taraflar aracılığıyla ilişkilerini sonlandırdılar” dedi.

Sudan ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye uyguladığı uluslararası yaptırımların nasıl uygulanacağına dair bir rapor hazırlamak için bir komite kurdu.

Washington, Doğu Afrika ülkesinin Kuzey Kore ile diplomatik ilişkileri olmasa da, Pyongyang ile olan tüm bağlarını sona erdirmek için Hartum üzerindeki baskıyı artırıyor.

Hartum, böyle bir bağı olmadığı konusunda ısrar etse de, Kuzey Kore ile savunma sözleşmesi imzaladığını kabul etti.

Washington ekim ayında, Hartum’a uyguladığı on yıllarca süren yaptırımları kaldırdı, ancak Sudan’ı Kuzey Kore, İran ve Suriye ile birlikte ‘terörizmi destekleyen’ler listesinde tuttu.

Sudanlı yetkililer Sudan’ı kara listeden çıkarmaya çalışıyorlar ancak Washington, Hartum’un nükleer silahlı Pyongyang’la ilişkilerini kestiğine dair tam bir güvence sağlaması gerektiğinde ısrar ediyor.

Geçen yıl Kuzey Kore, nükleer ve füze denemeleriyle uluslararası toplumu sarsan bir adım atmıştı.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: