Sünnilere Hakaret Eden İran’lı Profesör Belucistan’da Protesto Edildi

Sünnilere Hakaret Eden İran’lı Profesör Belucistan’da Protesto Edildi
Mayıs 27 00:59 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

İran’ın Belucistan eyaletinin başkenti Zahidan’da üniversite Profesörünün Sünni Müslümanlara hakaret etmesinden dolayı Cumartesi günü protesto gösterisi düzenlendi.

Beluş aktivistler, Müslümanlara hakaret, istismar ve tehditte bulunan profesöre yönelik protestoları içeren bir video yayınladı.

İran’daki Beluş ve Sünni azınlık grupların önde gelen isimlerinden Mevlevi Abdul Hamid, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, profesörün Beluşlara karşı kullandığı ifadeleri kınadı ve onu “tahrik unsurlarından biri” olarak nitelendirdi.

“İran’da uyruk ve mezheplere tahammülü olmayan; gerilimi ve şiddeti artırmayı hedefler ”diye ekledi.

Belucistan Çalışmaları Merkez Müdürü Abdulsettar Dushuki, söylemleri kınadı: “Zahidan Üniversitesi profesörü, Beluş ve Sünnilere karşı çok saldırgan ve nefret dolu bir dil kullandı” dedi.

“Üniversite profesörünün Beluş ve Sünniler hakkındaki görüşü, İran Belucistan’daki insanlara ve Sünni’lere son kırk yıldır uygulanan modeli temsil ediyor” dedi.

Kanlı çatışmaların tarihçesi

Belucistan, Pakistan ve Afganistan sınırında İran’ın güneydoğu bölgesinde yer alıyor.

Çoğu Sünni olmak üzere yaklaşık üç milyonluk nüfusuyla İran’ın üçüncü büyük vilayeti. İran Devrim Muhafızları ve İran İstihbarat ajanlarının Sünni Alimlere ve İlim talebelerine karşı düzenlediği suikastler ülke gündeminde yer aldı.

Geçtiğimiz otuz yılda eyalet, baskı ve zulüm altındaki Müslümanları savunma amaçlı Beluşların oluşturduğu silahlı gruplarla İran Devrim Muhafızları ve bölgedeki sınır muhafızları arasında yaşanan kanlı çatışmalara tanık oldu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: