Suriye İslam Meclisi, TSK İle Birlikte IŞİD ve PKK’ya Karşı Savaşmaya Fetva Verdi

Suriye İslam Meclisi, TSK İle Birlikte IŞİD ve PKK’ya Karşı Savaşmaya Fetva Verdi
Mart 01 13:53 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye İslam Meclisi, Türk Silahlı Kuvvetleri TSK ile birlikte PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye karşı savaşma fetvası verdi.

Fetvada savaşa dahil olmayan kadın ve çocuklara dokunulmaması özellikle vurgulanırken PYD tarafından kurulan Suriye Demokratik Güçlerinin Suriye devrimine zarar verdiği kaydedildi.

SDG/PKK’nın birçok etnik kimlik ve dini inancı barındırdığı belirtilen fetvada Rejim ve Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerine özellikle vurgu yapıldı.

Suriye İslam Meclisi fetvasında SDG/PKK ile savaşmanın ‘meşru cihat’ olduğu belirtilirken savaşta ölenlerin de ‘şehit’ olacağı ifade edildi.

Fetvada ayrıca savaş sırasında elde edilen silahların meşru ganimet hükmünde olduğu ve esirlerin durumunun ise ‘mücahitlere kalmış’ seçenekler bağlı olduğu açıklandı: ‘İster öldürürler isterse fidye karşılığında bırakabilir.’

Fetvada savaşla ilgisi bulunmayan kadınlar, çocuklar ve yaşlılara özellikle yer verildiği görüldü. Muharip güç olmayan bu unsurlara karşı iyi davranılması gerektiği belirtildi.

Suriye İslam Meclisi, PKK üyelerine sağlanan lojistik yardımların da hedef alınmasının meşru olduğunu belirttiği fetvasında Türk Ordusuyla birlikte IŞİD’e ve PKK’ya karşı savaşta beis olmadığını bildirdi.

________________

İlgili Haber: 

Muheysini: Allame Ulvan Saddam’ın Sancağı Altında Savaşmaya Fetva Veriyor, Bazıları HTŞ’den Tereddüt Ediyor

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: