Suriye Rejimi Hava Saldırılarında Humus’da Sekiz Sivil Öldü

Suriye Rejimi Hava Saldırılarında Humus’da Sekiz Sivil Öldü
Nisan 16 22:47 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye’nin Humus şehrinde Muhaliflerin kontrol ettiği mevkilere yönelik rejim güçlerinin hava saldırılarında sekiz sivil hayatını kaybetti.

Humus’taki sivil yerleşim alanlarını hedef alan yeni hava saldırıları sürüyor.

Esed’e bağlı şii milis güçlerinin Humus’un kuzeyindeki Muhaliflerin elindeki Batı Salamiye kırsal kesiminin yeniden ele geçirilmesi girişimi olarak rejim yanlısı şii milisler ve Muhalif savaşçılar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Özgür Suriye Ordusu güçleri, silah ve mühimmat taşıyan araçları ve dört tankı tanksavarlar kullanarak tahrip ettiklerini söyledi.

Rejim güçlerinin gerçekleştirdiği hava saldırılarında El-Rastan kasabası ve çevresindeki köyler hedef alındı. Kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere sekiz sivil hayatını kaybetti.

Sivil Savunma ekibi Beyaz Baretliler, rejimin bir günde 28 hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Grup ayrıca Twitter açıklamasında al-Rastan yakınlarındaki bir çiftlikte genç kız olan Asinat el-Riz’in de kurbanlarından biri olduğunu açıkladı.

Suriye’nin Humus ve Hama kentleri arasında yer alan siviller büyük çaplı bir rejim askeri saldırısından korkuyor.

Doğu Guta’yı yok eden yıkıcı rejim saldırıları binlerce insanı öldürdü, yüz binlerce insanı kaçmaya zorladı. Gelişmeler Esed rejiminin Suriye’nin tamamını geri almak için hiçbir şeyden çekinmeyeceği yorumlarına neden oldu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: