Suriye’de ‘Aşırılıkla Mücadele Merkezi’ Açıldı

Suriye’de ‘Aşırılıkla Mücadele Merkezi’ Açıldı
Ekim 29 19:47 2017

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye’nin Esed Rejiminden kurtarılmış bölgelerinde ilk defa ‘aşırılıkla mücadele merkezi’ açıldı. Aşırı fikirlerin yanı sıra fikir sahiplerinin kendileriyle de mücadeleyi öngören Kuruluş, birçok yönden ‘ilk’ olma özelliği taşıyor.

El Dorar El Şamiye, ‘Aşırılıkla Mücadele Merkezi’nin Halep’in kuzey kırsalında yer alan Mare Kasabasında açıldığını duyurdu.

Kuruluşta görev alan birçok ünlü isimden bazıları Şeyh Hasan El Dağim, Profesör Abbas Şerife, Araştırmacı Ahmed EbaZeyd, Münsir El Sellal oldu.

Kuruluş Başkanı Hasan Nasir, ‘bölgedeki aşırı örgütlerin etkisiz hale getirilmesinin ardından bu düşüncenin hayata geçirilmesinin gerektiğini’ belirtti.

Hasan Nasir, aşırılığı ‘her geçen gün değişerek daha çok yaygınlaşan ve coğrafi sınır ve kültürel farklılıklara takılmadan yeni hastalıklar doğuran bir fikir’ olarak tanımladı.

Aşırılıkla Mücadele Merkezi Başkanı Hasan Nasir, birçok planlarının olduğunu ifade ederek entelektüel seminerlerin yanı sıra aşırılıkla mücadele içerikli basın açıklamaları ve aşırıların argümanlarını çürüten çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Şeyh Hasan El Dağim, ‘çok sayıda gencin IŞİD tarafından dini söylemlerle kandırıldığı ve şimdi bunun farkına vardıklarını’ söyledikten sonra ‘işte bu merkezin ihtiyacı bu noktada kendini gösteriyor’ dedi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: