Suriye’de Bir Ay ‘Ateşkes’ Kararı: El Kaide, Nusra Cephesi ve IŞİD Kapsam Dışı

Suriye’de Bir Ay ‘Ateşkes’ Kararı: El Kaide, Nusra Cephesi ve IŞİD Kapsam Dışı
Şubat 25 02:10 2018

Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’dan tıbbi tahliyelerin yapılabilmesi için BMGK’de bir ay insani ateşkes kararı alındı.

İsveç ve BMGK şubat ayı dönem başkanı Kuveyt tarafından hazırlanan karar tasarısı Konsey’de oylamaya sunuldu.

BM Güvenlik Konseyi’nde oy birliğiyle kabul edilen tasarı ile Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındı.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve ”durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan ”gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edildi.

Kararda ayrıca özellikle rejimin kuşatması altında olan insani durumun ”alarm verdiği” Doğu Guta da dahil Yarmuk, Fua ve Kefraya’daki kuşatmaların kaldırılması talebinde bulunuldu.

Karara göre, Suriye’de El-Kaide, Nusra Cephesi ve IŞİD, BMGK tarafından belirlenen diğer gruplar ile bunlarla bağlantılı birey ve gruplara yönelik askeri operasyonlara devam edilecek.

 

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: