“Suriye’de Kimyasal Silah Kullanımına En Sert Cevap Verilecek”

“Suriye’de Kimyasal Silah Kullanımına En Sert Cevap Verilecek”
Mart 03 12:20 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel ile Suriye’deki durumu görüştü.

Fransız makamlarından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen bir ateşkes anlaşmasını uygulamak üzere anlaştığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Rusya’ya da seslenilerek Esed Rejimini, ateşkese uymaya yöneltmesi istendi.

Esed Rejiminin üst düzey bir yetkilisi dün Rejim ordusunun Doğu Guta’yı ele geçirmek istediğini söylemişti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Rejimin Doğu Guta’da yeni bölgelerde kontrol sağladığını bildirdi.

Suriye’de yürüttüğü arama-kurtarma faaliyetleriyle tanınan ‘Beyaz Baretliler’ adlı Sivil Toplum Kuruluşu STK, 19-28 Şubat arasında Doğu Guta’daki can kayıplarını, yaralanmaları ve saldırıları gösteren bir veri-grafiği yayınladı.

Veri grafiğine göre 8 günlük saldırılarda Doğu Guta’da hayatını kaybedenlerin sayısı 666. 442’si erkek 127’si çocuk ve 95’i kadınlardan oluşan can kayıplarına 2 de Sivil Savunma Çalışanı dahil.

Beyaz Baretlilere göre yaralıların sayısı da 2278. Yaralıların 1073’ü erkek, 658’i çocuk, 540’ı kadın ve 7’si de Sivil Savunma çalışanlarından oluşuyor.

Esed Rejimi, İran Rejimi ve Rusya tarafından 9083 atış gerçekleştirilen Doğu Guta’ya 917 hava saldırısı, 459 karadan karaya füze saldırısı, 284 varil saldırısı, 172 yakıcı silah saldırısı, 15 cluster bomba saldırısı, 3879 füze saldırısı ve 3357 top atışı yapıldı.

Doğu Guta’nın bir haftada maruz kaldığı bombardımanlar arasında ayrıca kimyasal gaz içerikli saldırı da var. Kimyasal saldırıda bir çocuk hayatını kaybederken çok sayıda sivil solunum güçlüğüne bağlı nöbetler geçirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu geçtiğimiz Cumartesi Suriye’de 30 günlük ateşkes ilan etse de İran-Rusya ve Esed Rejimi karara uymayarak saldırılarını sürdürdü.

Frabsa Cumhurbaşkanı Macron’un konuya ilişkin açıklamasında Suriye’de kimyasal silah kullanımına karşılık en sert cevabın vereceği kaydedildi.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: