Suriye’de Yeniden Kurulan El Kaide, İlk Resmi Açıklamasını Yaptı

Suriye’de Yeniden Kurulan El Kaide, İlk Resmi Açıklamasını Yaptı
Şubat 28 13:53 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Suriye’de yeniden yapılanan El Kaide grubu, ilk resmi açıklamasını yayınladı. Grup, özellikle Guta’da yaşanan son hadiseler üzerinden Suriyelileri ‘taassublarını terk etmeye’ çağırdı.

Daha önce Irak ve Suriye’deki gruplara temsilcilik veren El Kaide’nin tercih hatalarından duyduğu pişmanlıklar Abbottabad belgelerinde ve internet üzerinden yayınlanan ses kayıtlarında görülmüştü.

El Kaide, Suriye’de ikinci defa temsilcilik verdi. Bir haber-analiz sitesi olan Asya’nın Sesi, bir süredir, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemler alınması gerektiğine vurgu yapıyor.

Muhalifler arası savaşların devam ettiği ülkede İdlib’e müdahalenin önündeki tek engelin bölgedeki TSK unsurları olduğu değerlendirilirken Suriyeli Muhaliflerin savaş taktiğinden, örgütsel oluşum anlayışına kadar yeniden düzenlenmemesi halinde Suriye savaşının Şii cephe tarafından kazanılması kaçınılmaz görülüyor.

Dinin Koruyucuları Örgütü adındaki yeni grup, Nusret Cephesinin El Kaide ile bağlantısını koparmasından sonra ortaya çıkan Ceyşul Melahim, Ceyşul Sahil, Ceyşul Badiye, Seraye El Sahil, Sert Kabul ve Cundul Şeria gruplarının bir araya gelmesiyle kuruldu.

Örgütün liderliğini Ebu Hammam El Şami yürütürken Ebu Culeybeb, Ebu Hatice Ürdüni, Sami Ureydi, Ebu Kassam ve Ebu Abdurrahman El Mekki de Şura Meclisinde yer alıyor.

Kuran’daki ‘Ve eğer din konusunda sizden yardım isterlerse, yardım üzerinizde bir yükümlülüktür’ ayetiyle başlayan Suriye El Kaidesinin açıklaması Hz. Muhammedin ‘Kim bir Müminden dünyalık bir sıkıntıyı giderirse, Allah da onun ahiret sıkıntılarından bir sıkıntıyı giderir’ sözüyle devam etti.

‘Ey Müslümanlar, İslam Ümmeti bu asırda bir çok musibetten geçti ve şu anda da Guta’da yaşıyor bunu; hal böyleyken biz nasıl rahat içinde yaşarız’ ifadelerine yer verilen açıklamada Hz. Lut’un Kuran’da geçen bir sözüne gönderme yapılarak ‘Bizim içimizde aklı başında bir adam yok mu?’ denildi.

Müslümanların kuşatıldığından ve bombalandığından söz edilen resmi açıklama ‘kardeşleriniz napalm ve fosfor bombalarının altında enkaza gömülürken siz yiyip içebiliyor musunuz?’ diye devam etti.

Suriye’deki yeni El Kaide yapılanması tarafından yapılan ilk resmi açıklamada Doğu Guta’ya yardım edilmezse Rejimin oradaki Müslümanları yok edeceği söylendi ve silahların düşmana uzatılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada Guta’da yaşayanlardan özür dilendikten sonra kendi aralarında savaşan Muhalif gruplara da ‘işlerinin çok’ olduğu hatırlatılarak kendi aralarındaki çekişmeleri terk etmeleri çağrısında bulunuldu.

 

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: