‘Suriye’deki Kimyasal Silahlar Ve Füze Tesislerinde, Kuzey Kore Teknisyenleri Çalışıyor’

‘Suriye’deki Kimyasal Silahlar Ve Füze Tesislerinde, Kuzey Kore Teknisyenleri Çalışıyor’
Şubat 27 19:22 2018

 

Asya’nın Sesi Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler uzmanları, Kuzey Kore’nin Suriye rejimine kimyasal silah üretiminde kullanılabilecek malzeme tedarik ettiğini açıkladı.

Birleşik Devletler ve diğer ülkeler, Suriye hükumetini sivillere yönelik kimyasal silahlar kullanmakla suçluyor. Kimyasal silah kullanılan Doğu Guta banliyölerinde sivillere yönelik klor gazı saldırıları da yer alıyor.

Birleşmiş Milletler araştırmacılarının bir raporuna göre, Kuzey Kore’den gelen malzemeler asit dayanıklı çiniler, vanalar ve termometreler içeriyor.

Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler yaptırımlarına uygunluğuna bakan uzmanlar tarafından hazırlanan rapora göre, Kuzey Kore füze teknisyenleri, Suriye’deki kimyasal silahlar ve füze tesislerinde çalışıyorlar.

Raporda, Suriye ile Kuzey Kore arasındaki bu ticaretin potansiyel tehlikesi vurgulanarak Suriye’nin kimyasal silahlarını korumasına ve Kuzey Kore’ye nükleer füze programları için nakit para sağlamasına yol açtığı ifade edildi.

Olası kimyasal silah bileşenlerinin Kuzey Kore’nin Suriye’ye 2012 ve 2017 yılları arasında sağladığı yasa dışı balistik füze parçaları ve materyallerin yanı sıra askeri ve sivil amaçlar için kullanılabilecek en az 40 parça olduğu belirtildi.

Farklı ülkelerden gelen sekiz uzman, kitle imha silahları, deniz taşımacılığı ve gümrük kontrolleri gibi alanlarda özel eğitim bilgisine sahip.

Konuya ilişkin raporu inceleyen uzmanlar, belirttikleri kanıtların Kuzey Kore ile Suriye arasında kimyasal silahlar konusunda mevcut ve devam eden bir işbirliği olduğunu kesin olarak ispatlamadıklarını belirttiler.

Birleşmiş Milletler’in 2011-2014 yılları arasındaki başkanlığını yürüten William Newcomb, raporu “önemli bir atılım” olarak nitelendirdi.

Newcomb, “Bir şeyler olduğunu biliyorduk” dedi.

200 sayfadan fazla olan raporda, Kuzey Kore ve Suriye şirketleri arasındaki sözleşmelerin yanı sıra sevkıyat edilen malzemelerin türlerini belirten konşimentolar da yer alıyor. Pek çok bilgi Birleşmiş Milletler üye ülkeleri tarafından sağlandı.

Kuzey Kore’nin Suriye ile olan ilişkisi, raporun bir bölümünde ele alınıyor ve bu da Kuzey Kore hükumeti Kim Jong yaptırımlarının önüne geçmeye çalıştığı çeşitli yolları belgeliyor.

Rapor, Kuzey Kore ile Suriye arasındaki on yıllarca geriye uzanan bir askeri ilişkinin yeni ayrıntılarını sunuyor.

1960’lar ve 1970’lerdeki Arap-İsrail savaşları sırasında, Kuzey Kore pilotları Suriye Hava Kuvvetleri’yle beraber görev yaptı.

Kuzey Koreli teknisyenler Suriye’nin balistik füze cephanelerini geliştirmeye ve nükleer silah yapmak için kullanılabilecek plütonyum üretme kapasitesine sahip bir nükleer enerji santrali kurma konusunda yardım etmiş, İsrail ise 2007’de tesisi yok etmişti.

  Bu yaziya ait etiketler:
  Kategoriler: